YENİCE, BelediyeDeniz.Com ‘da

12386577_10153745153144334_766944711_n

 

 

 

 

 

 

 

Yenice Ormanları’na Hoş Geldiniz

 

Amasra ve Safranbolu arasında, Karabük merkeze sadece 30 dakikalık bir mesafede, koruma altına alınan bir yerden bahsedeceğiz bu hafta sizlere. Buranın adı ‘Yenice’. Devasa büyüklükteki ağaçları, ender rastlanan bitkileri ve kelebekleriyle meşhur Yenice’ye ve en büyük zenginliği Yenice Ormanları’na hoş geldiniz.

1999 yılında Avrupa’nın biyolojik çeşitlilik açısından en değerli ve acil olarak korunması gereken 100 ormanını belirledi, Doğal Hayatı Koruma Vakfı. Vakıf, ‘Avrupa Ormanları’nın Sıcak Noktaları’ adını verdiği bu sıcak noktalardan birini de Türkiye’den seçti. Karabük ili sınırları içerisindeki Yenice Ormanları, bu takdire layık görüldü. Tropik bölgeler dışında dünyanın ender coğrafyalarında rastlanan el değmemiş anıtsal ağaçları ve endemik bitki türleri ile Yenice Ormanları, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti kendisine bir mıknatıs misali çekiyor. Sadece ağaçları ve bitkileri değil, çeşit çeşit birbirinden renkli ve değerli kelebekleri de var bu ormanların. Yenice Belediyesi tüm bu güzellikleri anlatmak ve daha çok sayıda insanı Yenice’ye çekmek için tüm bu güzellikleri anlatan kitap çıkarmayı planlıyor. Ayrıca Yenice Ormanları’nın belgeselinin çekilmesi de plan dâhilinde olan bir diğer başlık. Önümüzdeki yıl içerisinde tamamlanması ön görülen bu güzel çalışmaları bizde sabırsızlıkla bekliyoruz.

Adı gibi ‘Şeker Kanyonu’

Yenice’nin ormanları kadar ilgi çeken bir diğer bölgesi ise ‘Şeker Kanyonu’ adını alıyor. Bu kanyon, adı gibi şeker. Devasa büyüklükteki ağaçların arasından geçen şırıl şırıl deresi ve bu derenin üzerinde filmlerde olduğunuzu hissettiren tahta köprüsü ile kendinizi çok ama çok mutlu hissedeceksiniz. Burada ki restoranda güzel bir kahvaltı yapabilir, sonrasında dere boyunca keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Şeker Kanyonu’nda birbirinden sevimli hayvanlarda sizleri bekliyor olacak. Minik tavşanlar ve minik kuzularla mutlaka fotoğraf çektirmenizi tavsiye ediyoruz. Yenice Belediyesi’nin bir diğer güzel projesi de hemen bu Şeker Kanyonu’nun yakınlarında hayata geçeceği günü sabırsızlıkla bekliyor. Belediye, ‘Seyir Terası Projesi’ adını verdiği çalışma ile Yenice’yi kuşbakışı gören bir alana restoran, seyir terası ve konaklama için bungalov evler yapıyor. Günümüzde deniz turizminin yerini uzun yürüyüşlerin yapıldığı dağ tatillerine bıraktığını düşünürsek, bu çalışmanın çok doğru bir karar olduğunu söyleyebilmemiz mümkün. Burası aynı zamanda dağ bisikleti yapan okuyucularımıza şiddetle tavsiye edebileceğimiz bir alan. Yenice Belediyesi her yıl dağ bisiklet yarışları düzenliyor. Bu yıl ilk defa uluslararası olan bu yarışlara katılan sporcular, olimpiyatlar için de puan kazanıyor.

Ne Yesek?

Yenice’nin merkezi, sahip olduğu bu güzellikler kadar içten, samimi ve büyük şehirlerin karmaşasından uzakta. Yenice’ye adımınızı attığınız andan itibaren bu farklılığı fark etmeye başlıyorsunuz. Temiz havası ve ne yöne baksanız selam veren ağaçları ile bu değerleri fark etmemek neredeyse imkânsız. Merkezinde yer alan, zamanında dağın içerisine yapılmış olan ve büyük bir alışveriş merkezini andıran devasa bina da cabası.

Şimdide sırada ‘Ne yenir?’ sorusuna vereceğimiz cevap var. Yenice’de en çok ‘karalahana’ yeniyor. Nefis ve bir o kadar da leziz. Bunun yanında Yenice’ye özgü bir tatlı olan ‘Cevizli Helva’yı da mutlaka tavsiye ediyoruz. Şimdiden afiyet olsun.