KARABÜK TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI FATİH ÇAPRAZ’IN BASIN AÇIKLAMASI

Saygıdeğer basın mensupları, çok değerli üyelerimiz ve Karabük kamuoyu, hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.
2023 yılının Aralık ayı içerisinde yapmış olduğumuz çalışmalar ve hizmetler ile ilgili maddeler aşağıdaki gibidir.
Öncelikle, 2024 yılının ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum. Yeni bir takvim yılında Karabük iş dünyamıza hayırlı ve bereketli işler niyaz ediyorum.
Aralık ayında meclis toplantılarımızda ilk önce, İl Emniyet Müdürümüz Sayın Mehmet Ali Hasan Köse’yi, 2023 yılı son meclis toplantımızda da Karabük Belediye Başkanımız Sayın Rafet Vergili’yi ağırladık. Şehrimizin, ekonomisi, belediye çalışmaları, trafik ve emniyet konuları hakkında istişare fırsatı bulduk. Katılımlarından dolayı Emniyet Müdürümüze ve Belediye Başkanımıza tekrar teşekkür ediyorum.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) ve Karabük Özel Sektör Demir–Çelik Haddecileri Derneği iş birliğinde ülkemizde ilk defa açılan Haddecilik-İzabe Bölümü öğrencileri 2023-2024 öğretim yılındaki ilk fabrika sahası teknik gezilerine başladılar. Firma mühendisleri ve bölüm öğretmenleri nezaretinde yapılan teknik gezi de öğrencilere üretim süreçleri, üretilen ürünler ve çalışma alanında İş Sağlığı ve Güvenliği ’ne dair bilgilendirmede bulunuldu. Öğrenciler okulda gördükleri teorik eğitimin yanı sıra demir çelik üretimini de fiilen fabrika sahasında görerek işleyişi yerinde inceledi. Teknik gezilere programa dâhil olan firma ziyaretleri ile devam edilecektir. Karabük TSO olarak iş birliğinde bulunan kurumlara ve firmalara verdikleri katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.
Yine bu kapsamda, ilimizin önde gelen firmalarının destekleriyle Karabük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kurulan Bilgisayar Laboratuvarı’nın açılış töreni gerçekleştirdik. ‘’Ülkemizin ilk ağır sanayi kuruluşu Demir Çelik fabrikasının Karabük’te temellerinin atılışı ile birlikte zaman içerisinde fabrikanın ürünlerini işlemek üzere Haddehaneler kurulmuştur. Ülkemizin imarına, sanayisine hizmet eden haddehaneler aynı zamanda bir okul, bir eğitim yuvası olarak da hizmet vermiştir. İlimiz haddehanelerinde yetişen mühendisler, ustabaşılar ve işçiler memleketin dört bir yanında demir çelik sektöründe fabrikalarda görev almış, aranan kalifiye elemanlar olmuştur. Kısacası Karabük bu sektörde bir marka olmuştur. Nitelikli çalışan kaynağını oluşturmak amacıyla ve yeni açılan bir bölüm olması nedeniyle eğitim ihtiyaçları hızlı bir şekilde giderilmeye çalışılmaktadır. Aynı zamanda eğitim faaliyetlerinin bir bölümü de firmalarımızın fabrikalarında devam ettirilmektedir. Bilgisayar Laboratuvarı’nın yapılması için katkı sağlayan firmalarımıza bir kez daha teşekkür ederim.
Batı Karadeniz Bölge Odaları (TR81) İstişare toplantısı Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Toplantı Salonunda ve ev sahipliğinde gerçekleşti. Toplantıya Zonguldak TSO, Bartın TSO, Safranbolu TSO, Çaycuma TSO, Karadeniz Ereğli TSO ve Alaplı TSO Genel Sekreterleri, Akademik Danışmanları Akreditasyon Sorumluları ve Muhasebe yetkilileri katıldı. Bölgesel olarak düzenli yapılan toplantıda TOBB Akreditasyon yeni standart maddeleri ve personel uygulamaları arasındaki kıyaslamalar yapıldı. Ayrıca muhasebe uygulamaları, bütçe ve mevzuat konuları görüşüldü.
İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Aralık ayı Yönetim Kurulu Toplantısı, Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu başkanlığında gerçekleşti. Toplantıya İKV Yönetim Kurulu üyesi olarak katılım sağladım. Toplantıda; gerçekleştirilen faaliyetler, planlanan faaliyetler, AB ve Türkiye – AB İlişkilerinde güncel gelişmeler ve İKV yayınları görüşüldü. Karabük’ümüzü ve odamızı her türlü platformda temsil etmeye çalışıyorum.
Karabük Milletvekili Sayın Ali Keskinkılıç ve SMMMO Başkan Yardımcısı Sayın Selahattin Arıca ile birlikte Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Sayın Abdullah Erdem Cantimur’a ve AK Parti TBMM Grup Başkanı Sayın Abdullah Güler’e ziyarette bulunduk. Ziyarette, KDV mevzuatı ve torba yasa hakkında istişarede bulunduk. Vergisini düzenli ödeyenlere yönelik uygulanan indirimde de prosedürlerin azaltılmasını istedik. İşini düzgün yapan firmalarımızın KDV iade süreçleri çok uzarsa, finansal kayıplar yaşanacağı için ticaretinde sıkıntıya düşebileceğini söyledik. Hem sayın bakan yardımcımıza hem grup başkanımıza hem de milletvekilimize misafirperverliklerinden ötürü teşekkür ederim.

KOSGEB ve KTSO iş birliğinde ”KOBİ’lere Yeşil Destek Programı” bilgilendirme toplantısı Karabük TSO toplantı salonunda gerçekleştik. KOSGEB İl Müdürü Serhat Saygın; destek programı kapsamında olan ”Sanayi Kobi’lerinin Güneş Enerjisi Yatırımlarının Desteklenmesi Proje Teklif Çağrısı” ve ”Sanayide Temiz ve Döngüsel Ekonomi Proje Teklif Çağrısı” konularında bilgilendirme sunumu yaptı.
Bu kapsamda, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi Lojistik A.Ş (BTSOMESYEB) arasında iş birliği protokolü imzaladık. Karşılıklı faydanın mevcut olduğu alanlarda iş birliğine dayalı araştırma programlarının, akademik ve kültürel değişim programlarının ve diğer iş birliğine dayalı faaliyetler ve yardımların desteklenmesi ve geliştirilmesi yoluyla taraflar arasındaki ilişkileri geliştirmek amaçlanmaktadır. Aynı zamanda, Eskipazar OSB ile ilgili Yeşil OSB kapsamında ne gibi destekler alınabilir, bunlarında istişaresinde bulunduk. Tüm KOBİ kapsamında yer alan üyelerimizi KOSGEB’e proje sunmaya davet ediyoruz.
BTSOMESYEB odamız toplantı salonunda ‘’Sanayi’de Yeşil Dönüşüm-Enerji, Kaynak ve Karbon Yönetimi’’ Bilgilendirme Semineri gerçekleştirdi.
*Yeşil dönüşüm nedir?
*Dünya karbon emisyon sistemi.
*Enerji yoğunluğu nedir?
*Proses verimliliği ve yalın dönüşüm nedir?
*Enerji verimliliği ve dijital dönüşüm nedir?
*Enerji faturalarında %50’ye varan düşüş nasıl sağlanır? gibi konular anlatıldı.
Sık sık Karabük ekonomisine nasıl katkı sunabiliriz, mevcut firmalarımızı nasıl daha verimli hale getirebiliriz diye istişare ve bilgilendirme toplantıları düzenliyor, düzenlenen toplantılara da katılım sağlıyoruz. Karabük Demir Çelik Fabrikaları’nın temellerinin atıldığı ve Karabük’ün Kuruluş tarihi olan 3 Nisan’ı, “Sanayi Günü” olarak kutlama noktasında, FiLYOS Limanı ve Lojistik Merkezi konularında her zaman her yerde destek talebinde bulunmaya devam ediyoruz.
Saygılarımla

 

Bir yanıt yazın