YENİCE PLATFORMU  HES KONUSUNDA KARARLI ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

KATI ATIK Bertaraf Tesisi olayı üzerine kurulan YENİCE PLATFORMU,  Şeker Kanyonu’nda yapılması planlanan HES konusunda kararlı çalışmalarını sürdürüyor.

YENİCE PLATFORMU öncülüğünde başlatılan çalışmalar sonrası bir yılı aşkın  bir süredir HES inşaatına başlanamadı. Kastamonu İdare Mahkemesi’nde açılan iki dava ile ilgili bilirkişi incelemesi ve keşif olayı da 22 Nisan’da gerçekleştirildi. Bilirkişi incelemesine tanıklık etmek için çok sayıda Yeniceli Şeker Kanyonu’na akın etti.

Üç kişiden oluşan mahkeme  ve 9 kişiden oluşan bilirkişi heyeti HES’in yapılacağı bölgeyi karış karış gezdi. Yenice Platformu’nun avukatları Hüseyin Aksoy ve Kemal Aybek’in yanında İstanbul’dan  destek için gelen Prof. Doğan Kantarcı, TEMA Kemsilcisi Murat Alan Yenicelilerle birlik oldular.

Keşif sırasında Yenice Platformu Başkanı Mustafa Akay, Mahkeme Başkanı ile bilirkişi heyetine sık sık bilgiler verdi. Albergo Butik Otel Sahibi Mimar Ünal Tolun, kanyonun özellikleri ve bisiklet yarışlarıyla ilgili görüşlerini dile getirdi. Şeker Deresi’ndeki kırmızı benekli alabalık konusunda da Burhan Arat dinlendi.

Yenice Platformu Başkanı Mustafa Akay, ” Bu doğal güzelliğin bozulmasına ve telafi edilemeyecek zararların oluşmasına kesinlikle müsade etmeyeceğiz. Bu HES’i buraya yaptırmayacağız. Türkiye’mizin en eski derneklerinden Türkiye Ormancılar Derneği, TEMA, Yaşanabilir Zonguldak Platformu ve bir çok çevre derneğinin bizimle olması gücümüze güç katıyor. Yeniceli de olaya inandı. Ancak, üzüldüğümüz  bir nokta bizim mücadelemizin buradaki tesisle ilgili olduğu imajının oluşması. Biz oradaki tesisi değil, Allahın bahşettiği 7 kilometrelik kanyonu korumak için bu mücadeleyi veriyoruz. Bu arada Yenice’mizin adını da yedi düvele duyuruyoruz” dedi.