MUSTAFA AKAY – KATI ATIK TESİSİ

 

basindan-secmelerKatı atık bertaraf ve geri dönüşüm tesisi yıllardır devreye sokulamadığı için Karabük ilinin yüzkarasıdır.
Aynı sözleri Belediye Başkanlığım döneminde Yenice çöplüğü için de söylemiştim. Ne yazık ki, yıllardır Yenice’mizde de vahşi çöp depolama yapılıyor. Evsel atıklar da dahil her türlü katı atık Yenice Irmağının kenarında toplanıyor ve suya karışarak insan sağlığını tehdit eder boyuta ulaşıyor. Toprak ve ve çevre kirliliği her açıdan zarar veriyor.
Karabük ilindeki tüm belediyelerin durumu da aynıdır. Her belediye topladığı çöpü vahşi bir şekilde depolamak durumunda.
Bunun getirdiği sakıncaları önlemek için Özel İdare’nin ve belediyelerin katılımıyla bir oluşum sağlandı. Ancak, bu oluşum 10 yılı aşkın bir süredir bunu başaramadı. Milyonlarca lira para harcandı. Ama, sorun çözülemedi.
Şimdilerde ilçemizde , katı atık bertaraf tesisinin Yenice -Karabük yolu üzerinde bir ormanlık alana kurulacağı söylentileri yayılmaktadır.
Bu ne derece doğrudur bilemiyoruz. Nereye yapılacağı konusunda da bir bilgimiz yok. Şehir yöneticileri bu konuda bir açıklama ile toplumu bilgilendirmelidirler. Bu tesisin yararı kadar da kurulduğu yere zararı olabilir.