CUMHURİYET HALK PARTİSİ İLÇE BAŞKANI ENVER ÖZGÜ : “ Ormanlarımız Yenice’nin Olmazsa Olmazıdır “

CUMHURİYET HALK PARTİSİ İLÇE BAŞKANI ENVER ÖZGÜ :

“ Ormanlarımız Yenice’nin Olmazsa Olmazıdır “

CUMHURİYET Halk Partisi Yenice İlçe Başkanı Enver Özgü, gazetemize yaptığı yazılı açıklamada; “Ormanlarımız Yenice’nin Olmazsa Olmazıdır” dedi.

Özgü, yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi ;  “İlçemizin başlıca gelir geçim kaynağı ormanlarımız, özelleştirilerek orman köylülerimizden alınarak, müteahhitlere verilecektir. Hiçbir kooperatifimizin bu ihalelerden iş alabilme ve rekabet etme gücü yoktur. Yargının aldığı iptal kararına rağmen bilinen ismiyle dikili satışın hazırlıklarının duyumunu almaktayız. Geçtiğimiz aylarda Balıkısık Bölgesinde yapılan 4500 m dikili satışı en somut örnektir.

Yenice Orman İşletmesinde geçtiğimiz günlerde yapılan toplantıda, her bölgeden yaklaşık 2000 m dikili satışı yapılacağına dair duyumlar aldık. Özelleştirilmeye çalışılan ormanlarımız, ilçemiz ekonomisini tamamen bitirecektir.

Anayasa ve orman kanunu gereği 34 yıldır uygulanmakta olan vahidi fiyat uygulaması tebliğ değişikliği yapılarak, 2888 sayılı tebliğ yerine 310 sayılı tebliğ yayınlanmıştır. 2020 yılında yayınlanan 310 sayılı tebliğe göre kesim, sürüm ve nakliye fiyatları düşürülmüştür. Bu da çok zor şartlarda çalışan orman köylümüzü olumsuz etkilemiştir. Ormanda çalışabilmek için başlıca giderleri olan yol, kumanya ve akaryakıt maliyetleri sürekli artarken, kar marjları düşen orman köylülerimiz ekmeğini kazanabilmek için, başka imkânı olmadığından dolayı çalışmak zorundadır. Birim fiyatlarının düşürülmesinin yanı sıra pandemi döneminde arazi meyilli dikkate alınmadan taşlık, kayalık, diri örtü gibi zor şartlarda, mevsimler şartlarda göz önünde bulundurulmadan işlerinin bitirilmesi istenmekte, kara kış düşünülmeden kendilerine ek süre verilmemektedir.

Orman köylülerimizin bir diğer sıkıntısı da yaptığı ihalelerle Türkiye’nin ciro ve kar marjı olarak sayılı işletmelerinden olan orman işletmemizin ormanlarda yapılan damga ve mesaha (ölçüm) işlerinde kooperatif ortak ve üyelerinin çalıştırılmasıyla kooperatiflere ek yük çıkartılmasıdır. Bu konuda orman köylülerimizin zaten düşük olan gelirlerine yeni giderler eklenmektedir.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak orman köylülerimizin sorunlarını biliyoruz, geçtiğimiz günlerde ilçemize gelerek saha çalışması yapan milletvekillerimizle bir araya geldiğimiz orman köylülerimizin sorunlarını dinledik, çözümleri konusunda fikir alış verişinde bulunduk. Konunun Ankara gündemine ve Türkiye Büyük Millet Meclisine taşınması için haklı taleplerini aldık.

Bu konuda üst birlik, kooperatif başkanları, siyasi partiler, muhtarlar ve tüm Yeniceliler olarak kamuoyu bilgilendirilerek, birlik ve beraberlik içerisinde somut adımlar atmalıyız. Ormanlarımız Yenice’nin olmazsa olmazıdır.

Tüm hemşehrilerime sevgi ve saygılarımı sunarım ”dedi.