Çaylı : DOĞA TURİZMİNDE İDDİALIYIZ

Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı, sahip oldukları eşsiz doğa potansiyeli ve devam eden altyapı, tanıtım çalışmalarından sonra Türkiye’de doğa turizminde iddialı konuma geleceklerini belirti.

Çaylı, yaptığı aDOĞA TURİZMİNDE İDDİALIYIZçıklamada;

“ Orman Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre yüzölçümünün % 71’i ormanlarla kaplı olan Türkiye’deki birinci il Karabük, yine yüzölçümünün % 86’sı ormanlarla kaplı olan Türkiye’de  birinci ilçe Yenice’dir.

Ayrıca,  Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından Avrupa’da flora ve fauna bakımından acil korunması gereken 100 sıcak nokta belirleniş ve bu noktalardan 9 tanesi Türkiye’de olup, bunlardan biri de Yenice ormanlarıdır. Tüm doğa aktivitelerini gerçekleştirilebileceğiniz böyle eşsiz bir doğa potansiyeline sahibiz. Ankara, İstanbul gibi büyük metropollere araçla 3-4 saat, yine dünya çapında tanınan ve kültür turizminde marka olan Safranbolu’ya da 40 dakikalık bir mesafedeyiz. Tüm bu potansiyel ve avantajlarımızı göz önüne aldığımızda gelecek turizmde diyor ve belediye olarak altyapı ve tanıtım çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Altyapı açısından önceliği konaklama sorununa verdik ve Yenice Orman İşletmesi’nden kiraladığımız 68 dönümlük bir alana restaurant, kır kahvesi ve 30 adet bungalov evden oluşan bir kompleks inşaatımız devam ediyor. 2017 yılı sonu itibariyle tamamen bitirmeyi hedeflediğimiz kompleksin Türkiye’de alanında örnek bir proje olacağına inanıyoruz.

Tanıtım faaliyetlerimizi ise tamamen profesyonel açıdan ele alıyoruz ve bu konuda uzman  doğa fotoğrafçısı, Sırtçantam Gezi Dergisinin ve trekking.com web sayfasının sahibi İsmail Şahinbaş ile çalışıyoruz. 2016 yılı sonunda bitecek çalışmamız, Dört Mevsim Yenice Ormanları Belgeseli, Dört Mevsim Yenice Ormanları Fotoğraf Albümü,Yenice Çicekleri ve Yenice Gezi Rehberi ile bunların tanıtımını yapacak doğayenicedir.com internet sayfasını kapsıyor.

Bunların yanında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Fen Edebiyat Biyoloji Bölümü Profesörlerinden Mustafa Sözen hocamıza hazırlattığımız Yenice Kelebekleri çalışmamız da baskı aşamasına geldi.

Yenice Belediyesi olarak devam eden tüm bu altyapı ve tanıtım çalışmalarımız bittikten sonra Türkiye de doğa turizmi alanında iddialı bir konuma geleceğimize inanıyoruz “ dedi.