Bartın’da 241 ev turizme kazandırılacak

 Bartın’dBartın’da 241 ev turizme kazandırılacak 1a koruma altında bulunan tarihi evler, bakanlığın desteği ve  ev sahiplerinin katkısıyla turizme kazandırılıyor. Yapı malzemesi olarak meşe,  gürgen ve çam ağaçlarının kullanıldığı, tavan süslemelerinin yer aldığı yüzlerce  yıllık evlerin turistlerin ziyaretine açılmasına yönelik çalışmalar yapılıyor.

Genellikle bahçe içinde bulunan, üç katlı inşa edilen ve “daraba”  denilen çitlerle çevrili tarihi evler, Osmanlı mimarisinin örneklerini  yansıtıyor.

Safranbolu’daki gibi bir bütün olarak korunamamasına karşın farklı  mimarisiyle dikkati çeken evlerin, turizmden daha fazla pay alması için tanıtım  çalışmalarına ağırlık verilmesi planlanıyor.

 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, kentteki tarihi evlerin genellikle bir arada bulunmadığı ve  birçoğunun yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Safranbolu’daki konakları yılda binlerce kişinin gezdiğini, Bartın’ın  coğrafi bakımdan bu ilçeye yakın olmasının turizm potansiyelini artırabileceğini  belirten Dursun, “Bartın evleri, kendine özgü mimarisiyle görülmeye değer özellik  taşıyor. Tarihi ve kültürel değerleri korumak da en önemli görevimiz. Kültürel  mirasımız bu evleri koruyup, gelecek nesillere en güzel şekilde intikal  ettirmemiz ve turizme de kazandırmamız lazım” diye konuştu.