ZAMLAR BEZDİRMEYE BAŞLADI

VATANDAŞLAR hayat pahalılığından dertli.

2023 yılının ikinci yarısında ücret ve maaşlara yapılan zamlar et ve süt ürünlerinin yanı sıra temel gıda maddelerindeki sürekli fiyat artışları karşısında hemen erirken, Cumhuriyet tarihinde böyle gıda pahalılığının görülmediği belirtiliyor.

Emeklilere neredeyse hiç artış yapılmaması milyonlarca emekliği karamsarlığa doğru sürüklüyor.

40 temel gıdanın son bir yıllık ortalama fiyat artışının yüzde 190 olarak gerçekleştiğini kaydeden yetkililer, pahalılık nedeniyle tüketicilerin büyük bir kısmının en temel gıdalara ulaşamadığını ve bu yüzden yeterli ve dengeli beslenemediğini ileri sürdü.

Sadece sebze meyvenin değil et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünlerinin de fiyatlarının ateş pahası olduğunu kaydeden vatandaşlar, Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir hayat pahalılığı ile karşı karşıya olduğumuza işaret ettiler.

Zamlara karşı olduklarını vurgulayan vatandaşlar “Doğalgaz, elektrik, su ve gıda maddelerine yapılan zamlara karşıyız. Akaryakıt fiyatları aldı başını gidiyor. Zaten büyük bir işsizlik var, millet çalışamıyor. Bazı esnaflar sabahtan akşama kadar siftah yapmıyorlar. Siftah yapmayan bir esnaf nasıl kirasını, işçi parasını, elektriğini, suyunu, vergisini nasıl ödeyecek ? Çocuklarının geçimini nasıl sağlayacak? Bunları düşünmek lazım. Millet çocuklarının geçimini sağlamanın derdindeyken zamlar da yapılınca yük üstüne yük geliyor “ şeklinde konuştular.

Neredeyse her ay iğneden ipliğe zam yapıldığını dile getiren vatandaşlar , “ ZAMLAR BEZDİRMEYE BAŞLADI. Bunun bir önleminin alınması gerekiyor “ diyerek çözüm istediler.