TETİK AHŞAP MOBİLYA VE DEKARASYON AHŞABI SANATA DÖNÜŞTÜRÜYOR

Yenice’de yıllardır herkes, Yenice’nin ormanlarıyla ve kerestesiyle meşhur olmasına rağmen neden bu kerestenin işlenip mamul hale getirilemediğini düşünülür ve söyler. Böyle düşünmesine ve söylemesine rağmen bir türlü harekete geçmeyen Yenice’ye 1997 yılında Türkiye’nin mobilya merkezi olan Ankara sitelerden ahşap ustası Erol Tetik gelir ve ahşap sandalye ve mobilya üretimini Yenice’nin gündemine sokar. Yaşadığı tüm zorluklara rağmen, yılmadan çalışan ve hayalindeki ahşap mobilya fabrikasını bir gün mutlaka Yenice’ye kurmayı düşünen Erol Tetik bu sayımızda Aşkın Uzunkara ile Ekovizyon’un konuğu. Kendisiyle sahibi olduğu ve ahşabı sanata dönüştüren firması Tetik Ahşap Mobilya ve Dekorasyon hakkında konuştuk.

Aşkın Uzunkara: Erol Tetik kimdir kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Erol Tetik: 1966 yılında Ankara’nın Çamlıdere İlçesi Atça Köyünde doğdum.

İlkokulu köyde tamamladıktan sonra 1978 yılında Ankara mobilyacılar sitesinde ( Ankara – Siteler) çalışmaya başladım. Mobilyacılık, ahşap oymacılık, mobilya boyaması bölümlerinde çırak, kalfa ve usta olarak çalıştım. 1997 senesinde Yenice İlçesine gelerek ahşap

masa, sandalye üretimine başladım. Halende işime devam etmekteyim. 2007 senesinde Karabük Tüccarlar AVM’de açtığım teşhir mağazamızda da satışlarımıza devam ediyoruz. Evli ve iki çocuk babasıyım.

—————————————————————————————————————————————

Aşkın Uzunkara: Yeniceye gelmeniz ve çalışmanın nasıl oldu anlatır mısınız?

Erol Tetik: Yenice’yi daha önceden mobilyacılar sitesinde çalışırken kerestesinin meşhur olmasından dolayı tanıyordum. Hem sektörüm gereği mobilya ham maddesi kerestenin bol ve kaliteli olması,  hem de Yenice’nin yeşilliğine, doğasına hayran olduğum için ailemle birlikte burada yaşamaya, çalışmaya ve iş yapmaya geldim.

—————————————————————————————————————————————

Aşkın Uzunkara: Şuan Tetik Ahşap ve Dekorasyon olarak neler üretip yapıyorsunuz?

Erol Tetik: Başta masa, sandalye ve şark köşesi olmak üzere mutfak köşe takımı, balkon sediri, yemek odası, yatak odası, ahşap aksesuar v.s. olmak üzere müşteriden gelen her türlü ahşap sipariş işi yapıyoruz.

————————————————————————————————————————————–

Aşkın Uzunkara:  Kaç kişi ile çalışıyorsunuz?

Erol Tetik: Hepsi işlerinde usta 3 personel ile çalışıyoruz.

————————————————————————————————————————————–

Aşkın Uzunkara: Yaptığınız ürünlerin satışını nerde ve nasıl yapıyorsunuz? Müşterileriniz size nasıl ulaşıyor?

Erol Tetik: Yenice’de yaptığımız bu ürünleri Karabük Tüccarlar AVM’deki teşhir yerimizde satıyoruz. Genellikle sipariş usulü çalışıyoruz.

—————————————————————————————————————————————

Aşkın Uzunkara: Tetik Ahşap Mobilya ve Dekorasyon olarak gelecek hedefleriniz nedir?

Erol Tetik: Şu anda perakende olarak özel sipariş çalışıyoruz. İnşallah hedefimiz,  kısa bir zamanda devletimizin de bizlere verdiği imkânlarla ve özellikle Yenice’de fabrikalaşarak bir kaç kalemde seri üretime geçmektir.

———————————————————————————————————————————–

Aşkın Uzunkara: Yenice’de üretim yapmanızın avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Erol Tetik: Ana maddemizin kereste olması dolayısıyla Yenice’de olmamız bizim için avantaj. Şu anda Yenice’de olmamızın çalışmalarımıza bir dezavantajı yok. Bizim için avantajı sayılamayacak kadar çok.

—————————————————————————————————————————————1 2 3 4

Aşkın Uzunkara: Kerestenin bol olduğu Yenice’de ahşap mobilya ve ürünlerinin geliştirilmesi için neler yapılmalı?

Erol Tetik: Öncelikle kerestenin kıymetinin bilinmesi lazım. Mamulün % 60 -70’ nin Yenice’de işlenmesi gerekir. Bunun için en azından kalas değil taslak haline getirmek büyük bir avantaj olur. Şu anda sektör fabrikasyona yöneldiği için, taslak mamul hem çok satar hem getirisi fazla olur, bu da Yenice’de pek çok kişiye ekmek kapısı olur.

İkinci aşama olarak imalat desteklenmeli, eleman açığı kapatılmalıdır.

Üçüncü aşama olarak Orman İşletmesinin, Yenice’de ahşap imalatı yapan firmalara muammel bedelden kereste ihtiyacını karşılaması da Yenice’deki üretici sayısını arttırır. Yenice’de ahşap imalatçısının artması hem imalatçıyı hem Yenice’yi kazançlı yapar. Yenice’nin ahşap imalatın da bir tek sandalyeyle kalmaması lazım. Ahşabın 99 kalem çeşidi var, bunların değerlendirilmesi lazım diye düşünüyorum.