SAFRANBOLU’YA ÖRNEK TESİS

SAFRANBOLU’YA ÖRNEK TESİSUNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine alınan ender şehirlerden birisi olan tarihi ve turistik kent Safranbolu’nun tarihi çarşı kesimine Karataş Ailesi tarafından güzel bir işletme sessiz sedasız kazandırıldı.

Safranbolu’nun, saraçlık zanaatının son temsilcilerinden biri olan Kenan Karataş’ın Adem, Erdem ve Erhan adlarında ki üç oğlu güçlerini birleştirerek örnek bir işletmeyi faaliyete soktular.

Uzun yıllar İzzet Mehmet Paşa Camisinin hemen yakınında bulunun ve soy isimlerini taşıyan işyerlerinde, toptan ve perakende yöresel ürün ticareti yaparak Safranbolu turizmine hizmet eden Karataş kardeşlerin en büyüğü olan Adem Karataş bir dönem AK Parti’den Belediye Meclis Üyeliği de yaptı.

Yöresel ürünler ticareti ile birlikte ev maketçiliği imalatı yaparak yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunan Karataş Kardeşler, daha sonra Zariftat markası ile lokum, helva ve şekerleme imalatını da başarılı ve kaliteli bir şekilde gerçekleştirerek tarihi kentte ziyarete gelen konukların beğenisine sunuyorlar.

Karataş Ailesinin Safranbolu’nun tarihi çarşı kesimine kazandırdıkları Saraçoglu Kahve Evi yöresel ürünlerin satıldığı iş yerlerinin hemen karşısında bulunuyor.

Safranbolu’ya ve Karataş Ailesine yakışır bir turistik tesis olan Saraçoğlu Kahve Evi, bulunduğu sokağa ayrı bir hava ve canlılık kazandırmış oldu. Adından da anlaşılacağı gibi közde kahve başta olmak üzere sıcak ve soğuk yöresel içeceklerin bulunduğu Saraçoğlu Kahve Evinde bükme ve yöresel damak tatlarını bulmak mümkün.