Namazını kıldırdı, camisini süsledi

Namazını kıldırdı, camisini süsledi 2bir potreYenice İlçesi Derebaşı Köyünde imamlık yapan Mustafa Kalaycı, örnek bir çalışmaya imzasını attı. Kalaycı, görev yaptığı camide hem hocalık yaptı, hem de sanatını konuşturarak caminin içini süsledi ve çevre düzenlemesi yaptı.

Mustafa Kalaycı, bu örnek çalışmasını gazetemize şöyle anlattı:

“ 2015 yılı sonlarına doğru görev yapmış olduğum caminin içerisinde hiç süsleme ve hat yazılarının bulunmayışı dikkatimi çekiyordu.

Annemin Kütahya’dan beni ziyarete geldiğinde ‘’oğlum camii çok güzel ve şirin,  yalnız içerisi çok sade hiç süsleme ve camilerde görmeye alışık olduğumuz Arapça lafızlar yok’’ diye sitem etmesi üzerine;  hem el sanatımı unutmayıp geliştirmek, hem camimi güzelleştirmek, hem de arkamda bir eser bırakmak maksadıyla Peygamber efendimizin ‘’ALLAH güzeldir güzeli sever ‘’ sözünü düstur edinerek camimi kalem işi sanatıyla süslemeye karar verdim.

Çalışmalarıma zaman zaman, resim öğretmeni olan eşim Yasemin Kalaycı da yardım etti. Ailecek  namaz aralarında ve boş vakitlerimizde 15 gün süren zaman zarfında sanatımızı icra ettik “ dedi.

Ayrıca cami süsleme (kalem işi) sanatının yanı sıra  ebru, yağlıboya, kaligrafi sanatı (Latin hat) ahşap boyama, taş boyama gibi çeşitli sanat dallarında eserler, hediyelik ürünler  üreten Kalaycı, bu örnek çalışması ile ilçede takdir topladı.