İsmail Şahinbaş – Yenice Belediyesi Turizm Danışmanı

Yenice Doğa Turizmi Eylem Planı  

Yenice Belediyesi, 2015 yılının Şubat ayında Yenice’nin tanıtılması için bir yol haritası çıkarmıştı. Profesyonel bir kadro ile çalışan Yenice Belediyesi’nin  bu yol haritasında şimdiye kadar hiç sapma olmadı.

Bütüncül bir çalışma

İşe başladıktan sonra bir yıl boyunca Yenice ormanlarının her tarafını gözlemleme imkânımız oldu. Bölgeye karın ilk ne zaman düştüğünden başlayarak, kar kalınlıklarına, vadilerin içerisinden akan nehirlerin su rejimlerine kadar incelemeler yaptık. Bitki ve yaban varlığı için uzmanlar tarafından yapılan çalışmaları inceledikten sonra yeri ve zamanında var olan bilgileri derledik. Yenice’nin coğrafyasını ezberledikten sonra iklim geçişlerini de öğrenmiş olduk.

Ihlamur Kokulu Yenice

Yapmış olduğumuz işleri yani ürettiklerimizi sırası ile ilgilileri ile paylaşmaya sıra geldiğinde, burada da bir plan çevrinde davranışlarda bulunduk. İlk önce yaptığımız işleri gün gün paylaşmak için www.dogayenicedir.com isimli bir internet sitesi açtık. Bu site hala faaliyette ama bu siteye www.ihlamurkokuluyenice.com alan isimi ile de ulaşmak mümkün.

Bir Ormana En Çok Hangi Renk Yakışır

Yenice’yi anlatan belgesel filmin yayımlanmasından önce 4 fragmanı yayımladık. Yenice ormanlarının yaşadığı her mevsimi tadımlık olarak yayımladıktan sonra sıra belgesel filme gelmişti. Bu konuda çok aceleci olmadık. Elimizde görsel malzeme çoktu. Bu görsel malzemeyi bölgeyi çok iyi anlatacak bir senaryoya ihtiyacımız vardı. Ekibimizin dron operatörü aynı zamanda İztv’den de çalışma arkadaşım Barış Kılınç girdi devreye. Yaptığımız işi ve nasıl bir film arzusunda olduğumuzu biliyordu. Öylesine bir metin çıkardı ki Ali Düşenkalkar’dan başkası okuyamazdı gerçekten. Yenice’nin yaşadığı dört mevsimi ‘Bir Ormana En Çok Hangi Renk Yakışır’ diyerek filmleştirdik. Tüm dünyaya ‘Yenice ormanlarında kendi renginizi bulun’ deyip filmi bitirdiğimizde ortaya çıkan belgesel filme biz de inanamadık açıkçası. İztv atölyesinden çıkan işin kötü olma imkânı yoktu.

Doğa Yenice’dir

‘Bir Ormana Hangi Renk Yakışır’ belgesel filminin gördüğü ilgi bizi çok mutlu etti. Filminin İztv’de yayımlanmasının ardından bölgeye çok sayıda misafir geldi. Film ile birlikte Sırtçamtam dergisine Doğa Yenicedir konusu ile kapak olduk. Elimizde bir anda bir internet sitesi, 4 fragman, bir belgesel film ve bir de dergi oldu.

Ihlamur Teras

Sıra dünyayı ağırlayacak, Yenice’ye gelen misafirlere yuva olacak tesisin açılışına gelmişti. Belediye bu konuda acele etmedi. 2017 yılında Ihlamur Teras’ı çok daha nitelikli hale getirdi. Ihlamur Teras’ın açılışından önce Ihlamur Kokulu Yenice isimli bir fotoğraf albümü ile Yenice Gezi Rehberi isimli iki kitabı da yayımlamayı başardık.

Marka şehir

2018 yılı başında Türk Patent Enstitüsü’nden iki hizmet markasını tescil ettirdik. Şehir mottosu olarak ‘Ihlamur Kokulu Yenice’yi, yeni yapılan tesis için de Ihlamur Teras’ı tescil ettirmiş bulunuyoruz.  

Etkinlik Takvimi

Bölgeyi tanıtmak amacı ile her yıl sürekli olarak aynı tarihte tekrar edilecek bir etkinlik takvimi düşlüyoruz. Bölgenin coğrafi yapısı düşünülerek yapılacak bu etkinlikler Türkiye’nin genel etkinlik takvimi düşünülerek hazırlandı.

Mayıs 3. Hafta: Mantar Şenliği

Haziran 3. Hafta: Yoga Şenliği

Temmuz 2. Hafta: Doğa Sporları Şenliği

Ağustos 1. Hafta: Kelebek Şenliği

Eylül 3. Hafta: Geyik Böğrüm Şenliği

Ekim 4. Hafta: Fotoğraf Şenliği