Coğrafya Kaderdir

İbni Haldun’un ‘Coğrafya kaderdir’ sözü ne kadar doğru ve güzel bir söz. Evet, içinde yaşadığımız, ekmeğini yediğimiz, odunuyla ısındığımız Yenice ormanları da bizim, Yenice’nin kaderi. Biz Yenice olarak, tarih boyunca hep, kaderimiz olan bu Yenice ormanlarının kesimi ve tomruk üretimi yönüyle ilgilendik. Oysa Türkiye’nin en büyük blok ormanlarından biri olan, uçsuz bucaksız bir orman denizini andıran Yenice ormanları, doğal yaşlı ve karışık ormanlarıyla, anıt niteliğindeki ağaçlarıyla, derin vadileriyle, akarsu ekosistemleri ile barındırdığı yaban hayatı çeşitliliğiyle eşsiz bir doğa harikası.

Sahip olduğumuz bu eşsiz doğa harikasını, şehirlerde beton bloklar arasına sıkışmış, ağaca, yeşile doğaya hasret Türkiye ve dünya insanlarına tanıtmamız, değişen ve gelişen yeni turizm anlayışının yükselen trendi doğa turizmine kazandırmamız gerekiyordu. Bunun için 2014 yılında büyük bir turizm hareketi başlattık ve iki koldan çalışmalarımıza başladık. Birincisi yemek ve konaklama için altyapı çalışmaları, ikincisi ise tanıtım çalışmaları.

2018 yılı itibariyle kır lokantası, kafe ve 20 adet bungalov evden oluşan Ihlamur Teras ve bungalov evler isimli sosyal tesissimiz faaliyete geçirdik. Yapmış olduğumuz bu tesis, başlatmış olduğumuz bu büyük turizm hareketinin bir ürünüdür. Yenice turizmi açısından birer kilometre taşı olacağına inandığımız bu çalışmalarımız Yenice’mize, doğaseverlere hayırlı olsun…

                                                                                   Zeki Çaylı (Yenice Belediye Başkanı)