İlyas Odabaş, Frankfurt / Anlaşabilmek, sorunları azaltır

İlyas Odabaş, Frankfurt

Gazeteci – Yazar                                                                                                                                  Anlaşabilmek, sorunları azaltır

Okurlarımla, bu yazımla birlikte buluşmaktan mutlu oldum. Uzun yıllara dayanan deneyimimi Mücahit kardeşimle paylaşmak bana da heyecan verecek.

Bilindiği üzere sizlere yaşadığım Almanya’dan yazmaya devam edeceğim.

Almanya denince aklımıza bu ülkede yaşayan kalabalık gözüken Türkler geliyor. Irkçı saldırılara uğrayan, hakları çiğnen kişiler olarak gözüküyor.

HER YIL 5 MİLYON ALMAN GİDİYOR

Oysa, madalyonun diğer yüzü hep gözlerden kaçıyor. Her yıl Almanya’dan Türkiye’ye gelen 5 milyondan fazla Alman’ı dikkate almak gerekiyor. Bu insanlar, ülkemizi gezip gördükten sonraki dönüşlerinde tutumları değişiyor. Ülkemize karşı ve de Almanya’daki Türklere karşı daha da duygusallaşıyor. Tanıdığımız Alman olsun, Polonyalı ya da diğer milletlerden olanlar bizleri gördüklerinde “Türkiye’ye bu sene ikinci defa gittim. Kendimi iyi hissediyorum” diyerek duygularını bizlerle paylaşırlar.

HIRİSTİYAN GELENEKLERİ VAR

Soğuk olarak tabir edilen Almanlar, kendi kültür ve geleneklerinde yaşasalar da onlarla iyi diyalog kurulduğunda iyi bir atmosfer yakalamak mümkün. Önemli olanda dostlarımızın sayısını artırmak değil mi? Hıristiyan gelenekten geldikleri için, ülkemiz adına yapılan negatif açıklamalar, bizleri de üzmüyor değil. Ancak, 3 milyon Türk olarak mücadeleyi bırakmıyoruz. Geçmiş dönemde, bu üç milyon Gerhard Schröder’i başbakan yapan topluluk olduğunu unutmamak gerek.

BAŞARILAR HASIRALTINDA

Yazımın başında da söylediğim gibi, yerli, yabancı yayın organları genelde yurtdışı Türklerin aleyhine negatif yayınlar yapmaktan geri durmazlar. Başarılı insanlarımız fazla öne çıkartılmazlar. Oysa, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız Türkiye’nin bir uzantısıdır. İleri nizaniye karakolu, hatta akıncı görevi yaparlar. Ülkelerinde yaşayanlardan bir farkı yok. Yurtdışı Türklerinin karneleri başarılarla dolu. Spor, Kültür, Ekonomi, Sağlık alanlarında öne çıkanlar toplumlara büyük yararlılıklar sağladılar.