ÇÜRÜMEYE TERKEDİLEN BİNALAR

  • Milli Servet Korunmalıdır

Yenice’mizde çürümeye terkedilmiş çok sayıda kamu binası bulunuyor.

Bu binalar kullanıma açılsa önemli ihtiyaçların giderilmesinde katkısı olur. Köylerimizde onlarca okul binası yıllardır çürütülüyor. Bazıları köy muhtarlıklarının kullanımına verilse dahi bir çoğu harabeye dönmüş, metruk bir şekilde yıkılmayı bekliyorlar, bu okullardan birisi de şehir içinde sayılabilecek İsmetpaşa İlkokulu. 1970’li yapımında büyük mücadeleler yaşanan ve yıllarca hizmet veren bu bina da çürüyenler arasında. Bu binanın yıkılması gündeme geldiyse de olduğu gibi bırakıldığı görülüyor. İsmetpaşa İlkokulu’nda yüzlerce insanın anısı var. Bu bina muhtarlık binası yapılıp, çeşitli etkinliklerin düzenleneceği mekan haline getirilebilir.

Çürümeye terkedilen binalardan birisi de YİBO yurt binası. Bu binanın 10 yılı aşkın bir süredir atıl tutulduğu görülüyor. Oysa, çok çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Böylece milli servet korunurken bir çok ihtiyaç da giderilebilir.

Yenice’de çürütülen bir başka bina (binalar) ise Atatürk Mahallesi’ndeki sağlık ocağı. Beş bin metrekarelik bir alan üzerinde yine 1970’li yıllarda kurulan ve halkın sağlık sorunlarını önemli ölçüde gideren sağlık ocağı yıllardır kaderine terkedilmiş vaziyette çürütülüyor.

Korkarız, aynı durum 1990’lı yıllarda yapılan hastanenin eski binasının başına da gelecek. Yeni yapılan modern bina, eski hastanenin yıkılmasının önünü açacak. Kısacası, milli servet korunmalıdır.