AKIL TUTULMASI : YENİCE ORMANLARININ İÇİNE ÇÖPLÜK

AŞKIN UZUNKARA : AKIL TUTULMASI :  YENİCE ORMANLARININ İÇİNE ÇÖPLÜK   

 bir-gorus-askin-uzunkara   

Son günlerde Karabük gündeminde çok konuşulan Katı Atık Bertaraf Tesisi projesinin amiyane ifade ile Karabük çöplüğünün yeri Karabük Milletvekili Sayın Mehmet Ali Şahin’in basına yaptığı açıklama ile son birkaç haftadır fısıltı şeklinde söylenilenlerin doğru olduğunu gösterdi.

Karabük Yenice yolu üzerindeki eski bir taş ocağına yapılacağı ifade edilen çöplüğün konumu itibari ile yeri, Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF), Avrupa da biyolojik çeşitlilik açısından en değerli ve acil olarak korunması gereken 100 sıcak orman alanı içinde tanımlanan Yenice ormanlarının içinde, Orman Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alınan ve Yenice eko turizmi için çok önemli olan Alberatum sahasının da bulunduğu Kavaklı bölgesinin kenarında, tanıtımı yapıldıktan sonra Türkiye’nin ve dünyanın sayılı görsel alanlarından biri olacak Subatan seyir terasının görüş alanında ve Yenice’nin doğasını gezmeye gelen insanların Yenice ırmağı vadisi boyunca yeşilliği ve tünelleriyle hayranlıkla ifade ettikleri Karabük Yenice yolu üzerindedir. Böyle bir konuma sahip bir alana ve Dünya doğal miras listesine girmeyi hedefleyen Yenice ormanlarına çöplük yapılması tam anlamıyla akıl tutulmasıdır ve çok geç olmadan bu büyük yanlışlıktan dönülmelidir.

Asla böyle bir tesisin yapılmasına karşı değilim. Yenice olarak da değiliz, bilakis  Karabük için geç kalınmış bir proje olduğuna inanıyoruz. Yalnız yer seçiminin doğru olmadığını belirtmek durumundayız. Koca il sınırları içersinde buradan daha uygun yerin olmadığını iddia etmek ve bunda ısrar etmek cinayettir. Bu büyük vebali Karabük’te ve Yenice’de siyaset yapan ve kamu görevi gören hiç kimse kaldıramaz ve ne bugün ne de yarın bunu kamuoyu vicdanına izah edemez.

Gün Yenice için birlik günüdür, hangi düşünceden olursak olalım ortak paydamız Yenice ve gelecek nesillere aktaracağımız yeşil doğamız olmalıdır. Bu büyük yanlışlıktan dönmesi gerekenler biran önce dönmelidir, aksi taktirde tüm Yenice’nin  bu kararın karşısında dimdik duracağını, konuyu Türkiye gündemine taşıyacağını  gerekirse yargı yoluna baş vuracağını  bilmelidirler.

Son söz olarak bu konunun çözümü için en büyük görev yeni Ak Parti İilçe teşkilatına düşmektedir. Konuyu gerekli kişi ve mercilere anlatıp düzeltmek zorundalar. Eğer gücümüz yetmiyor ve kararı verenler de illa burası olacak diyorsa seçimli demokrasilerde tek güç halktır. Halkın gücünü kimse küçümseyemez, küçümseyen de sonucuna katlanır.