TARİHİ PAYLAŞIMLARA YOĞUN İLGİ !

TARİHİ PAYLAŞIMLARA YOĞUN İLGİ !

TARİH ARAŞTIRMACISI ve yazar İbrahim KEKEÇ’İn sosyal medyada yaptığı tarih temalı paylaşımlar büyük ilgi görüyor.

“Yenice’nin Amele Trenleri” ve “Yenice, eski ilçesi Ereğli’ye kavuşuyor” başlığıyla İbrahim KEKEÇ’in sosyal medya gruplarında yaptığı iki paylaşım grup üyelerinin büyük ilgisini çekiyor.

“Yenice’nin Amele Trenleri” paylaşımında, uzun bir dönem Zonguldak ile Yenice arasında çalışan Amele Trenlerini hatırlatan KEKEÇ, söz konusu trenler hakkında bir çalışma yürüttüğünü belirtti.  “Yenice, eski ilçesi Ereğli’ye kavuşuyor” paylaşımında ise Devrek-Kdz. Ereğli yolunun tamamlanma aşamasına geldiğini vurgulayan KEKEÇ, söz konusu yol ile Yenice-Devrek-Ereğli arasındaki tarihi rotanın yeniden canlanacağına işaret etti.

Paylaşımlarının ardından olumlu tepkiler aldığını belirten KEKEÇ, konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: Günlük popüler konular varken hemşehrilerimizin böylesi kültürel ve tarihi konulara ilgi göstermesinden dolayı öncelikle teşekkür ediyorum. Son dönemde paylaştığım iki konu hemşehrilerimizin büyük dikkatini çekti ve beğenileri ve yorumlarıyla katkı verdiler. Bunlardan biri, bir zamanlar Zonguldak-Yenice arasında işleyen, ancak unutulmuş Amele Trenleriydi. Oysa söz konusu trenler, yöremizin tarihi ve kültürünün önemli bir parçasıdır. Tarih araştırmalarımız kapsamında biz de bu konuyu ele aldık ve çalışmaya başladık. Bilgi ve belgelerin yanı sıra tanıklara ulaşmak ve onların beyanlarına yer vermek, çalışmayı daha kıymetli hale getiriyor. Amele Trenleri paylaşımından sonra bazı tanıklara ulaştık ve kendileriyle bizzat görüşme gerçekleştirdik. Bu bizim için çok önemliydi. Çalışmalarımız kapsamında bunlara da yer almış olacağız.

Diğer bir konu ise Devrek-Ereğli yolu idi. Paylaşımımızda, tamamlanmasına çok az kaldığı anlaşılan Devrek-Ereğli yolunun aynı zamanda Yenice’nin tarihi ulaşım rotası olduğuna dikkat çektik. Yenice ve Devrek’in bir dönem,  Karadeniz Ereğli’ye bağlı olduğunu hatırlattık. Yeni yapılan yol ile de Yenice’nin eski ilçesi Ereğli’ye en kısa ve hızlı şekilde kavuşacağını vurguladık.”

Tarihi konulara duyulan ilginin kendisini hem sevindirdiğini hem de bu yönde daha çok çalışmaya motive ettiğini dile getiren tarih araştırmacısı ve yazar İbrahim KEKEÇ, “Yöremiz tarihine dair gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen çok sayıda konu var. Bunları sırasıyla ele alıyoruz. Çalışmalarımız tamamlandıkça kamuoyu ile paylaşacağız.” diye tamamladı.