HEMŞEHRİMİZ   YÜZBAŞI KARABÜK ÜNİVERSİTESİ REKTÖR ADAYI

ÜÇ YILDIR düzenlenen ve üç kez üst üste ,dünyanın en etkili bilim adamları listesinde yer alan, uluslararası alanda bir çok başarı kazanmış, ülkemizin en genç matematik profesörü,   Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi   Yeniceli hemşerimiz Prof. Dr. Şuayip Yüzbaşı Karabük Üniversitesi’ne Rektör adayı oldu. Yüzbaşı adaylık için geçtiğimiz günlerde başvurusunu yaptı.

Prof. Dr. Şuayip Yüzbaşı kimdir ?

1984 yılı Karabük doğumlu olan Şuayip Yüzbaşı, Karabük’ün Yenice ilçesi Yortan Beldesi’nde kaynak ustası olan ve hırdavat dükkânı bulunan Mehmet Yüzbaşı’nın oğludur. Şuayip Yüzbaşı ilk, orta ve lise öğrenimini Yortan Beldesi’nde tamamlamıştır. Liseyi birinci bitiren Yüzbaşı, 2002 yılında başladığı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümünü 3 yılda birincilik ile tamamlayarak 2005 yılında lisans derecesi almıştır. Ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalında lisansüstü eğitime başlayan Yüzbaşı, 2009 yılında yüksek lisans, 2012 yılında doktora derecelerini almıştır.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde SCI/SCIE kapsamında yayın yapan akademisyenlerin her 6 ayda bir ödüllendirilmesinde 2011 ve 2012 yıllarında 3 defa en çok yayın yapan akademisyen olarak birinci olmuştur. 2013 yılı şubat ayında Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümüne Yrd. Doç. Dr. olarak atanan Yüzbaşı, 2015 yılında doçent unvanı ve 04.02.2022 tarihinde profesör unvanı almış olup halen Akdeniz Üniversitesi’nde çalışmalarına devam etmektedir.

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi’nde Akademik Teşvik Komisyon Üyeliği, Araştırma Geliştirme Danışma Kurulu Üyeliği, Burs ve Sosyal Hizmetler Kurulu Üyeliği, Uzmanlar Grubu Üyeliği, Bölüm Danışma Kurulu Üyeliği, Matematik Bölümü Bologna Koordinatörü gibi görevlerinde bulunmuştur.

Uygulamalı Matematik alanında çalışan Yüzbaşı, alanında uluslararası etki faktörü yüksek dergilerde 99’u SCI/SCIE kapsamında, 11’i ESCI kapsamında ve 22’si diğer uluslararası hakemli dergilerde olan toplam 132 araştırma makalesi, uluslararası konferanslarda 64 bildirisi, ulusal konferanslarda 14 bildirisi olmak üzere toplam 210 yayını bulunmaktadır. 6 tane Bilimsel Araştırma Projesi (BAP), Uluslararası hakemli dergilerde 1’i baş editörlük olmak üzere 10 editörlüğü bulunan Yüzbaşı, ayrıca 4 dergide de konuk editörlük ve uluslararası hakemli dergilerde 500’ün üzerinde hakemlik yapmıştır. Google Scholar’a göre; yayınlarına 2384 atıfı bulunan Yüzbaşı’nın h-indeksi 28’dir. Web of Science göre ise; yayınlarına 1452 atıfı bulunan Yüzbaşı’nın h-indeksi 22’dir.

2011-2012 yıllarında 10 kez Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yayın Teşvik Ödülü2013-2015 yıllarında 8 kez Akdeniz Üniversitesi Yayın Teşvik Ödülü, 2011-2020 yılları arasında TÜBİTAK-Uluslararası Bilimsel Yayınları Teşvik (UBYT) Ödülünü 69 kez alan Yüzbaşı, 2015 yılı itibarıyla verilmeye başlanan akademik teşvik ödülünden 2015-2020 yılları arasında her yıl almıştır.

Şuayip Yüzbaşı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Stanford Üniversitesi’ndeki bilim insanları John Ioannidis ve arkadaşları tarafından 7 milyon araştırmacı üzerinde yürütülen araştırma sonucunda 2020 Yılında PLOS Biology dergisinde yayımlanan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde yer alan 857 Türk bilim insanından biri olmuştur.

Bilim Kahramanları Derneği’nin her yıl üç farklı Üniversite Rektörü’nün iş birliğiyle belirlediği seçici kurulun değerlendirmesiyle seçilen ‘Yılın Bilim İnsanı-Genç Bilim İnsanı Ödülleri’ programı kapsamında Şuayip Yüzbaşı, Altınbaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı ERHAN Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay DÖĞEROĞLU ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay DERELİ´nin belirlediği seçici kurul tarafından 2020 Yılın Bilim İnsanı-Genç Bilim İnsanı Ödülüne layık görülmüştür.

2021 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Stanford Üniversitesindeki bilim insanları John Ioannidis ve arkadaşları tarafından 7 milyon araştırmacı üzerinde yürütülen araştırma sonucunda 2021 yılında PLOS Biology dergisinde yayımlanan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde yer alan 1150 Türk bilim insanından biri olmuştur.

          2022 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Stanford Üniversitesindeki bilim insanları John Ioannidis ve arkadaşları tarafından 7 milyon araştırmacı üzerinde yürütülen araştırma sonucunda 2022 Yılında Elsevier veri tabanında yayımlanan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde yer alan 1202 Türk bilim insanı arasında 356. sırada olma başarısı göstermiştir.

Tarihçi Dr. Esin Yüzbaşı ile evli ve 3 çocuk babası olan Prof. Dr. Şuayip Yüzbaşı, çalışmalarına Akdeniz Üniversitesi’nde devam etmektedir.