ESNAF ODASI BAŞKANI CEVDET ABAOĞLU : “BİRLİK BERABERLİĞİN SEMBOLÜ AHİLİKTİR”

ESNAF ODASI BAŞKANI CEVDET ABAOĞLU :

“BİRLİK BERABERLİĞİN SEMBOLÜ AHİLİKTİR”

YENİCE Esnaf Odası Başkanı Cevdet Abaoğlu, AHİLİK HAFTASI dolayısı ile yazılı bir mesaj yayınladı. Abaoğlu, “ DOĞRULUK VE DÜRÜSTLÜĞÜN AYNASI ESNAFIMIZDIR.  ESNAF VE SANATKÂRIMIZ AHİLİK KÜLTÜRÜYLE YÜZYILLARDIR AYAKTADIR “  diyerek , “AHİLİK HAFTASI TÜM ÜLKEMİZE HAYIRLI OLSUN” dedi.

Açıklamasında, Esnaf ve Sanatkârın yüzyıllardır ahilik geleneğiyle ekonominin ve toplumsal hayatın omurgası olduğunu vurgulayan Yenice Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Cevdet Abaoğlu , “Doğru ve dürüst ticaretin, üretmenin ve paylaşmanın adı, aynası olan ahilik, yüzyıllardır esnaf ve sanatkârımızda vücut bulmuştur. Hem ticari hem de toplumsal rolü büyük olan esnaf ve sanatkârımızın birlik ve beraberliğinin hiç bozulmamasını diliyor, Ahilik Haftası’nı gönülden kutluyorum” dedi.

“KALBİNİ, KAPINI, ALNINI AÇIK TUT”

Ahi Evran’ın bilge ışığıyla Esnaf ve Sanatkârın ticarette ve toplumdaki önemine işaret eden Yenice Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abaoğlu , “13. Yüzyıldan beri süregelen, meslek ahlakı bilinciyle toplumun ve ekonominin omurgası olan ahilik kültürü daha yüzyıllarca birlik ve beraberliği bozulmadan devam edecektir. Ahi Evran’ın ‘kalbini, kapını, alnını açık tut’ sözünün ışığında esnaf ve sanatkârımız yemediğini yedirmez, giymeyeceğini satmaz, komşusu siftah etmediyse kendine gelen müşteriyi ona gönderir, sokakta kavgayı ayırmaya koşan ilk odur, yol bilmeyene adres tarif eden odur, veresiye defteriyle zorda olana yardım eden yine odur. Bu meslek ahlakı bilinciyle, sokağımızın ışığı, ekonomimizin can damarı, kardeşliğin ve cömertliğin aynası, ailesiyle nüfusun dörtte biri olan esnaf ve sanatkârımızın Ahilik Haftasını kutluyor, bereketli ve hayırlı kazançlar diliyorum. Esnaf ve sanatkârımızın değerinin daha çok anlaşıldığı bu hafta ülkemize ve milletimize hayırlı olsun” şeklinde belirtti.