YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK ÖĞRENCİLERİNDEN YENİCE ARAŞTIRMASI

ÜLKEMİZİN önde gelen üniversitelerinden olan Yıldız Teknik Üniversi’tesinin Mimarlık Fakültesi Bölümünden üç öğrenci ilçemize gelerek araştırma yaptı.

Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı’yı makamında ziyaret eden öğrenci gurubu, Çaylı ile yapacakları çalışmalar hakkında görüş alış verişinde bulundu.

Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Plancılığı Bölümü son sınıf öğrencileri Ayşe Nar, Helin Çetin ve Simge Sönmez iki günlük çalışmalarında  başta kaymakamlık ve belediye olmak üzere diğer kurumlarla da görüşmeler yaptılar.

Okulu bitirme projelerini Yenice’mizde hazırlamak isteyen öğrenciler, ” Ekolojik alanların sürdürülebilirliği/ Kent merkezinde sosyo-ekonomik ve  fiziksel iyileştirme/ Potansiyel turizm alternatifleri/ Eko turizm temelli sürdürülebilir ulaşım” konularına odaklaştılar.

Öğrencilerin yaptıkları çalışmalar Haziran ayında teslim edilecek. Çalışmadan bir tane de Yenice Belediyesi’ne verilecek.

Öğrenciler Yenice Platformu üyeleriyle de bilgi alışverişinde bulundular. Bilindiği gibi Mustafa Akay’ın Belediye Başkanlığı zamanında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Hülya Berkmen’de Yenice’ye gelmiş ve önerilerde bulunmuştu.