Vali Çeber, “Geleceği Yazan Kadınlar” projesinde 3. olan ekibi kutladı

Teknolojiyle ilgilenen kadınların yazılım çağı ve Endüstri 4.0 dönemlerinden geri kalmamalarının ve istihdamının artırılmasının hedeflendiği “Geleceği Yazan Kadınlar” projesinde Karabüklü kadınlar finalde üçüncü oldu.

Kadınların yazılım çağında geri kalmaması ve mobil teknolojileri tanıyıp girişimcilikte bir adım öne geçebilmeleri amacıyla, Turkcell, TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu işbirliğinde başlatılan “Geleceği Yazan Kadınlar” projesinde finale kalan 10 proje içine Karabük ‘Yubiva’ projesi finalde Türkiye üçüncüsü oldu.

“Geleceği Yazan Kadınlar” projesinde yarışma sonucu finale kalarak Türkiye üçüncülüğü elde eden kadın girişimcileri kutlayan Vali Çeber, “Kan bağışı, engellilerin hayatını kolaylaştıran projeler, ev hanımlarının ekonomiye katılmasını sağlayan uygulamalar, sağlık projeleri, restoran ve kafelerde rezervasyon sürecini kolaylaştıran uygulamalar başta olmak üzere eğitim, medya ve spor gibi birçok alanda geliştirilen uygulamaların yer aldığı bu proje ile kadınlarımız Türkiye’nin dijital dünyadaki geleceğinde söz sahibi olmak için ilk adımı attılar. Gelişen teknolojiyle buluşturacak bu projenin de çok olumlu sonuçlar doğuracağına inancım tam. Yubiva adlı proje ile üçüncülük kazanan Ayşe Nur Zengin, Evin Keleş ve Meryem Sena Kılıç’ı tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Ayşe Nur Zengin, Evin Keleş ve Meryem Sena Kılıç’ın birlikte geliştirdikleri Yubiva adlı proje, 6-12 yaş aralığındaki işitme engelli çocuklara oyun kartları ve artırılmış gerçeklik kullanılarak işaret dili eğitimi veriyor.