Soykan: “ Ürün yelpazesi ile dünyanın sayılı üreticileri arasında yer aldık”

KARDEMİR Genel Müdürü Dr.Hüseyin Soykan, ithalat yoluyla tedarik edilen katma değeri yüksek yeni ürünler geliştirerek Otomotiv, Savunma, Makine İmalat ve Demiryolu Sektörlerine yönelik mevcut ürün çeşitliliğini arttırarak, dar platina ile yassı çelik üretimine de başladıklarını duyurdu.

Genel Müdür Soykan, KARDEMİR’in geniş ürün yelpazesi ile sektörde Türkiye ve dünyanın sayılı üreticileri arasında yer aldığına dikkat çekti.

Demiryolu rayının yanı sıra IPE, NPI, NPU, HEA ve HEB tiplerinde profil, köşebent, maden direği gibi farklı ürünlerin üretildiği Ray Profil tesislerinde bir süredir devam eden dar platina formunda yassı çelik deneme üretimlerini başarıyla sonuçlandıran Karabük Demir ve Çelik İşletmeleri, 205-405 mm genişlik, 20-80 mm kalınlık aralığında ve 72 m boya kadar ürettiği dar platina ürünlerini, müşteri taleplerine uygun olarak 6 ve 12 m boylarında ticari pazara sundu.

“Yassı Ürüne Geçiş İçin İlk Adım”

Demiryolu rayı ve tekeri, ağır profil ve kalın kangal üretimlerinde Türkiye’nin tek üretici konumunda olan fabrikanın platina üretimine başlaması yassı ürüne geçiş için de ilk adım olarak değerlendirildi. Ağırlıklı olarak makine imalat ve kalıpçılık sektörlerinde kullanılan platina için 2020 yılında 25 bin ton üretim hedefleyen fabrikanın, 520 mm genişliğe kadar platina üretimi içinde deneme üretimlerini sürdürdüğü açıklandı.

Gerçekleştirilen platina üretimi için değerlendirmelerde bulunan Hüseyin Soykan “ Bu üretim fabrikamız için önemli bir kilometre taşıdır ”dedi.