SON KARARLAR ESNAFI BİR KEZ DAHA VURDU

Vadesi gelen krediler ödenmeden

ESNAFA YENİ KISITLAMA

SON KARARLAR ESNAFI BİR KEZ DAHA VURDU

HÜKÜMETİN salgınla ilgili aldığı son kararlar da esnafı vurdu. Bazı sektörlerin kapatılma kararı alınması, küçük esnafın biraz daha zora girmesine neden olacak.

Yeme içme yerlerinin kapatılması bu sektörde faaliyet gösteren milyonlarca kişinin işsiz kalmasına yol açacak. İlk alınan tedbirlerde uzun süre kapalı tutulan bu işyerleri çok büyük zarara uğramışlardı. Bu kez tamamen batma noktasına gelecekler.

Yeni alınan kısıtlama kararının en çok esnafı etkilediği görülürken, esnafa somut hiçbir destek verilmemesi de sektör temsilcileri tarafından eleştiriliyor.  Özellikle kahvecilerin, yeni kısıtlamalar karşısında batışlarının kaçınılmaz olduğu da vurgulanıyor.

Salgının ilk başladığı aylarda esnafı ferahlatma iddiasıyla verilen kredilerin vadeleri de geldi. Son kısıtlamalarla kapatılması kararlaştırılan esnaf kredileri ödemede zorluk çekiyor. İşyerleri kapatılan esnaf gerekli yardımı göremediği için feryat ediyor.

Bu konuda gazetemize bilgi veren bir esnaf ” Son kısıtlamalarla tam anlamıyla darboğaza girdik.  Kiramızı ve çalışanlarımızın ücretini ödeyemiyoruz. Eve ekmek getiremiyoruz desek yeridir. Ödenecek faturalarımız birikti. Kredi çektik vadesi geldi ödeyemiyoruz. Devletimiz bize arka çıksın. Kredi ödemeleri ötelensin, kira yardımı yapılsın, vergi ve SSK primlerinde kolaylık sağlansın” dedi.