Ölmeden önce kendi mezarını taşını yaptı

Ölmeden önce kendi mezarını taşını yaptıBartın’da 43 yıldır mezar taşı yapan Mehmet Fazlıoğlu mezarına dikilmesi için ölmeden önce kendi el işçiliğiyle kendi mezar taşını yaptı.

Bartın’da mermerden mezar yapan 77 yaşındaki Mehmet Fazlıoğlu, özel ve farklı olmasını istediği kendi mezar taşını hazırladı. Fazlıoğlu, şiir de yazdığı mezar taşını atölyesinde saklıyor.

MEZAR TAŞINI ATÖLYESİNDE SAKLIYOR

Ağaköy köyünde yaşayan ve 43 yıldır atölyesinde mermer mezar taşı imal eden Fazlıoğlu, öldüğünde mezarının başına dikilmesi için mezar taşı yapmaya karar verdi.

Bu kararını eşi ve çocuklarıyla paylaşmasının ardından atölyesinde mermer üzerine doğum tarihinin yanı sıra şiir de yazan Fazlıoğlu, mezar taşını atölyesinde muhafaza ediyor.

43 YILDIR MEZAR TAŞI YAPIYOR

11 çocuk ve 23 torun sahibi Fazlıoğlu, köyündeki 15 metrekare atölyesinde 43 yıldır mezar taşı ve kabristan yaptığını söyledi. Şimdiye kadar binlerce mezar taşı yaptığını ve her fani gibi kendisinin de bir gün ölümü tadacağını bildiğini ifade eden Fazlıoğlu, şöyle devam etti: “Bu fani dünyada ölümün kaçınılmaz olduğunu biliyoruz. Doğduğumuza inanıyoruz ki, öleceğimize de inanıyoruz. Allah’a şükür ahiret için ibadetimizi yapıyor, Müslümanlığın gereklerini yerine getiriyoruz.

“MEZARIMIN GÜZEL OLMASINI İSTEDİM”

Tabii bunun yanında hepimiz bir gün bu dünyadan göçeceğiz. Bunun için manevi hazırlığın yanı sıra mezarlık ihtiyaçlarımı da hazır tutmak istedim. Ben de vefat ettiğimde bir mezar taşı ustası olarak mezarımın güzel olmasını istedim.

“ONLAR GÜZEL YAPAMAZLAR DİYE YAPTIRDIM”

Bu mezar taşını yazdığımda çocuklarıma bu işi yeni öğretiyordum. Ben de çocuklarım tam usta olamadan ölürsem, onlar güzel yapamazlar diye mezar taşımı yaptırdım.

Onlar iyice usta oldular ama ben mezarıma kendi ellerimle yaptığım mezar taşımın dikilmesini istiyorum.

“KENDİ EL İŞÇİLİĞİMLE ÖZENLE HAZIRLADIM”

Mezar taşımın farklı ve özel olmasını istediğim için kendi el işçiliğimle özenle hazırlamak istedim.”

Mezar taşını yapmak istediğini paylaştığı yakınlarının ilk etapta çekimser davranmalarına karşın daha sonra karşı çıkmadıklarını dile getiren Fazlıoğlu, kendisinin etkilendiğini ve özellikle adını yazdığı sırada duygulu anlar yaşadığını söyledi.