MEDİKAR’DA “ bir şey değişti “ ÇOK ŞEY DEĞİŞTİ

KARABÜK’ÜMÜZÜN YÜKSELEN DEĞERİ ÖZEL MEDİKAR HASTANESİ GENEL MÜDÜRÜ / BAŞHEKİMİ OPR.DR ZİYA BOYACIOĞLU İLE SÖYLEŞİDE BULUNDUK

ziya boyacıoğlu 2 ziya boyacıoğlu 1

MÜCAHİT TOPRAK: Hocam, öncelikle böyle bir söyleşide bulunmak için bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ediyoruz. Sizi tanıyabilir miyiz?

ZİYA BOYACIOĞLU: Ben de sizlere bu söyleşi için çok teşekkür ediyorum ve gazeteniz aracılığı ile okurlarınıza, hastanemiz müşterilerine ve kamuoyuna saygı, sevgi , selam ve muhabbetlerimi sunuyorum. Ben, 15 Ekim 1969 yılında Çorum’un İskilip ilçesinde dünyaya geldim. Lise eğitimimi İskilip’te tamamladım. 1988 – 1994 yıllarında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. 1995 – 1999 yıllarında Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi 2. Genel Cerrahi Bölümü İhtisası ve ardından 1999 yılında Çorum Devlet Hastanesi Baş Hekimliği görevine başladım. 2007 yılına kadar çeşitli sağlık grup başkanlıkları (Yöneticilik, İhale Komisyon Başkanlığı) yani devlete ait üst kademelerde yöneticilik görevinde bulundum. 2007 yılında Çorum’da 11 ortaklı özel bir hastanede Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yaptım. Bu görev 5 yıl kadar sürdü ve 2013 yılında eşimin mesleğinden dolayı Ankara’ya geldik. Eşim İdari Yargı Hakimi olarak görev yapıyor. Ankara’da Obezite Kliniği İleri Laparoskopik Cerrahi Uzmanlığı görevini yapıyordum. Bu sırada Karabük Özel Medikar Hastanesi Yönetim Kurulu Kurucuları, hastaneye bir yönetici arıyorlarmış. Bu nedenle bana ulaştılar ve beni Karabük’e gelmeye ikna ettiler. 16 Nisan 2015 yılında Özel Medikar Hastanesinde göreve başladım. Yaklaşık 13,5 aydır Medikar Hastanesinde Genel Müdür/Başhekim görevini yapmaktayım. Evli ve 3 çocuk babasıyım.

MÜCAHİT TOPRAK:  Sayın hocam, Ziya Boyacıoğlu ile Medikar’da ne değişti ?

ZİYA BOYACIOĞLU: Medikar’da bizimle birlikte “ BİR ŞEY DEĞİŞTİ “ çok şey değişti. Zihniyet değişti, idare şekli değişti, hizmet getirme şekli değişti. Yatak kapasitemiz arttı. İnsanlarımızın hastaneye olan güvenirliği en üst seviyelere taşındı. İlk dönemlerde Karabük halkının hastaneye bakış açısı olumlu yönde değildi. Biz bu olumsuzluğu kırmak adına birçok etkinlik düzenledik. Bu olumsuzluğu da kırdığımızı düşünüyorum. Medikar Hastanesi, mimari ve teknolojik açıdan bölgenin en iyi hastanesi. Fakat, biz geldik , gördük ki bir takım olumsuzluklar yaşanmış. İnsanlarımızın bakış açısı olumsuz şekle gelmiş. Bunu değiştirmek için çaba gösterdik ve göstermeye de devam edeceğiz.


MÜCAHİT TOPRAK: Karabük halkının olumsuz bakış açısını ne tür etkinliklerle olumlu olmasını sağladınız?

 

ZİYA BOYACIOĞLU: İnsanların bakış açısını değiştirmek kolay bir durum değildi. Biz bu olumsuz bakış açısını kırmak adına ‘Halk Günleri’ dediğimiz belirli zamanlar ve belirli günlerde halkımızı Medikar Hastanesinde en güzel şekilde misafir ettik. ‘Halk Günleri’nde ilk olarak Şehit Aileleri ve yakınlarını misafir ettik. Daha sonra da Yücel Huzurevi’nde kalan huzurevi sakinlerini en güzel şekilde ağırladık. Bundan sonra bu şekilde de halkla buluşma günlerimiz devam edecektir. Bunun yanı sıra kamu/özel kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ile de indirim anlaşmaları yaptık.

—————————————————————————————————————————————

MÜCAHİT TOPRAK: Hocam şu anda yatak kapasiteniz nedir ?

ZİYA BOYACIOĞLU: Yatak kapasitemizi % 47 artırarak 129 lardan 205’e taşıdık. Bu kolay olmadı. Benim önceki yıllardaki devlet tecrübemi de ortaya koyarak bunu sağlamayı başardık. Bunu sağlamak ve devletten gerekli izinleri alabilmek kolay bir hadise değildi. Başardık. Fiyat politikasını hastanemizde sabitledik. İnsanlar artık ne ödeyeceğini , nereye ne vereceğini biliyor. Bunları sağlarken Karabük’ün ekonomik dengelerini hesap ettik.

————————————————————————————————————————————-

MÜCAHİT TOPRAK: Kısa ve uzun vadede hedefleriniz nelerdir?

ZİYA BOYACIOĞLU: Bizim tüm hedefimiz kaliteyi artırmaktır. Hastanemiz şu anda zaten bir böle hastanesi gibi görülmekte ve bilinmektedir. Yurt dışından çok ciddi müşterilerimiz var. Biz, sağlık turizmini de geliştirmeyi hedefliyoruz. Özel hastaneler iyi durumda olursa bu kamu hastanelerini de tetikler. Dolayısıyla hastaların aldığı hizmet kalitesi artar. İleri de neden olmasın ki Kastamonu’da, Zonguldak’ta, Bolu’da, Bartın’da olmayalım. Ama öncelikle burada kalitemizi çok yukarılara taşımak durumundayız.

—————————————————————————————————————–

MÜCAHİT TOPRAK: Hava alanının Karabük açısından önemi nedir?

ZİYA BOYACIOĞLU: Artık günümüzde zaman çok önemli, iş adamları, yatırımcılar zamanla yarışıyorlar. Kardemir, Karabükspor, Üniversite ve Medikar Hastanesi birer marka isimler. Kardemir’e gelecek bir yatırımcı veya iş adamı, Karabükspor’a gelecek bir transfer, Üniversitemize gelecek bir pofesör ilk olarak sorduğu soru şehrimizde havaalanı var mı? Safranbolu gibi Dünya Miras Şehirleri listesinde yer alan bir ilçemiz var. Bu ilçeye gelecek yabancı turistlerin beklentisi havaalanı. Bunlardan dolayı Karabük havaalanını hak ediyor.  Özel Medikar Hastanesi olarak Sağlık Turizmi pastasından pay almak istiyoruz.

Azerbaycan, Türkmenistan, İran, Ürdün gibi ülkelerinin hastalarını bölgemize çekmek istiyoruz. Bu ülkeden hastalar daha çok İstanbul, İzmir, Bursa gibi havaalanı olan illerdeki hastanelere gidiyor. Havaalanı Turizmin ve Sanayinin yanında Sağlık alanında ilimize katkı sağlık sağlayacak.