Kurban bu yıl el yakmayacak

Bayrama sayılı günler kala kurbanlık fiyatları merak edilmeye başlandı. 2016’da 29-30 TL olan canlı hayvan kilogram fiyatının, bu yıl 31-32 lira olacağı, fahiş artış yaşanmayacağı belirtiliyor

Hükümetin et ithalatında gümrük vergisini düşürmesi ve et tüketimindeki azalma Kurban Bayramı’nda tüketicinin yüzünü güldürecek. Kurbanlık fiyatları il il değişse de, bu yıl fiyatlarda fahiş bir artış beklenmiyor. 2016’da 29-30 TL civarında olan canlı hayvan kilogram fiyatının bu yıl 31-32 TL olacağı belirtiliyor. Sektör temsilcileri üreticinin elinde yeterli stok bulunduğunu kaydediyor.

FİYATLAR 3 İLA 5 TL ARASINDA İNDİ
Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (ETBİR) Derneği Başkanı Ahmet Yücesan, ramazan ayında artan kırmızı et fiyatlarının kilogramda 3-5 TL civarında düştüğünü belirterek, “Düşüş eylül ayına kadar sürer. Bu yılki kurbanlık fiyatlarında ciddi artış beklemiyoruz” dedi. Yücesan, üreticinin elinde yeterli stok olduğunu gerektiğinde ithalat yetkisinin kullanılabileceğini söyledi.

 

GÜMRÜK VERGİSİ DÜŞTÜ
Hükümet, canlı büyükbaş hayvanların ithalat gümrük vergisini yüzde 135’ten 26’ya düşürdü. Karkas et ithalatında ise, yüzde 100-225 arasında olan gümrük vergisi 40’a indirildi.

ET ÜRETİMİ AZALDI
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, toplam kırmızı et üretimi ilk çeyrekte 232 bin 404 ton olarak tahmin edildi. Toplam kırmızı et üretimi bir önceki döneme göre yüzde 14.1, bir önceki yılın aynı dönemine göre de 2.3 azaldı.