KOBİ Destek Kredisi Başladı

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Mehmet Mescier, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) önderliğinde “Birlikte Kazanacağız” sloganıyla nefes kredisinin devamı niteliğinde olan KOBİ Destek Kredisi’nin protokol imzalayan bankalar tarafından verilmeye başlandığını bildirdi.

Mescier, yaptığı yazılı açıklamada, nefes kredisi kapsamında 13 milyon liranın üyelere kullandırıldığını, KOBİ Destek Kredisi ile de 4 milyon liranın kullandırılacağını belirtti.

Her şartta üyelerin uygun finansman kaynaklarına ulaşması, ülke ve Karabük ekonomisinin büyümesi ve gelişmesi amacıyla çalışan KTSO’nun ve TOBB’un, kaynaklarını harekete geçirdiğini ifade eden Mescier, şunları kaydetti:

“Bugün itibarıyla üyelerimiz odamızdan alacakları üyelik belgesi ile protokole imza atan 6 banka şubesine başvurabilecekler. KOBİ Destek Kredisi faizi aylık yüzde 1,85 olacak. Yani yıllık faiz yüzde 22 olacak. Bir üyemiz azami 200 bin lira kredi kullanabilecek ve kredi 6 ay anapara ödemesiz, sonrasında 12 eşit taksitli toplam 18 ay olacak. Kredinin yüzde 85’i Hazine destekli KGF kefaleti kapsamında olacak. Kredinin kullandırılması bu 6 bankanın mevzuatları çerçevesinde gerçekleşecek. KOBİ Destek Kredisi’nde üyelerimiz protokolü imzalayan Ziraat Bankası ,Halk BankasıVakıfbankİş BankasıYapı Kredi Bankası ve Garanti Bankası Karabük şubelerine başvuruda bulunabilecek. Kredi Garanti Fonu’da kredilerde üyelerimize kefalet desteği sağlayacak. Bu proje ülkemiz ekonomisine sağlayacağı katkının yanı sıra zor zamanlarda insanlarımızın ve kurumlarımızın birlik ve beraberliğini göstermesi açısından da önem arz etmektedir. Bu vesileyle KOBİ Destek Kredisi’nin her aşamasında katkısı olan kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyor sağlanan kaynağın ülkemize, ilimize ve üyelerimize hayırlı olmasını diliyorum.”