KAÇAK YAPILARA AF YOLDA !

Türkiye genelinde milyonlarca mülk sahibini etkileyecek KHK yolda kaçak olan ve ruhsatı bulunmayan yapılara yönelik af çıkartılıyor. Yerel yönetimlere yönelik operasyonlar, taşeron işçilere kadro verilmesi gibi düzenlemelerden sonra hükümet, ruhsatsız olan veya mevzuata aykırı inşa edilen yapılara af getiriyor. Kentsel dönüşümü hızlandırmak için 15 maddelik bir Kanun Hükmünde Kararname (KHK) hazırlayan hükümet, düzenlemeye bir yıl süreyle geçerli olacak imar affını da koydu.

Taslak metnin 13’üncü maddesinde yer alan ifadeye göre, 1985 yılında çıkartılan 3194 sayılı İmar Kanunu’na geçici bir madde eklenecek.

O madde ise şu cümlelerle başlıyor: “Afet risklerine hazırlık kapsamında ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması ve imar barışının sağlanması amacıyla, 30 Eylül 2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne 31 Aralık 2018 tarihine kadar başvurulması ve bu maddedeki şartların yerine getirilmesi halinde Yapı Kayıt Belgesi verilebilir ”