İŞKUR’DAN SÜPER PROJE

İŞKUR’DAN SÜPER PROJEKarabük Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Coşkun Güven, 2016 yılı İşgücü Piyasası Talep Araştırması gerçekleştirileceğini ve bu kapsamda il genelinde faaliyet gösteren 20 ve üzeri işçi çalıştıran 300 işyeri ziyaret edileceğini söyledi.
İşkur İl Müdürü Coşkun Güven, “Karabük’ün tamamında gerçekleştirilecek talep araştırması ile işgücünün yapısı, sektörler bazda çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan işgücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları, temininde güçlük çekilen meslekler ve teminde güçlük çekme nedenleri ve işgücü piyasasında mesleki değişim beklentilerine ilişkin bilgiler derlenecektir. Bu çalışma ile birlikte Karabük işgücü piyasasının fotoğrafı çekilecek ve açık iş oranı hesaplanacak. Dolayısıyla Karabük ilinde sektörlerin işgücü ihtiyacı tespit edilecektir” dedi.
ARAŞTIRMA BİLİMSEL VE ANLAMLI SONUÇLARA SAHİP OLACAK
Uluslararası sektörel ve mesleki sınıflandırmalar kullanılarak yapılacak olan araştırma ile ilgili de bilgiler veren Güven, “ İşyeri ziyaretleri, her işsize, her işverene bir danışman sloganıyla istihdam edilen, İş ve Meslek Danışmanları marifetiyle gerçekleştirilecektir. Çalışma sonucunda elde edilen sonuçlar, ilimizin istihdam politikalarına yön verecektir. Çalışma sonuçlarının raporlaştırılması yine İŞKUR personeli tarafından gerçekleştirilecek olup, çalışmanın sonuç raporunda Karabük işgücü piyasası arz ve talep yönüyle ele alınacak. Aktif İstihdam Politikalarının, özellikle işgücü yetiştirme kurslarının tespit edilen ihtiyaçlara göre açılması planlanmakta. Araştırmanın, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, çalışma hayatının tüm aktörlerine, sivil toplum örgütlerine, üniversitelere, araştırmacılara ve tüm kamuoyuna faydalı olması bekleniyor” diye kaydetti.