HAFİF RAYLI SİSTEM HAYATA GEÇECEK

HAFİF RAYLI SİSTEM HAYATA GEÇECEKKarabük Belediye Başkanı Rafet Vergili Karabük halkına bir müjde vererek “Hafif raylı sistem” projesinin hayata geçeceğini söyledi.

Karabük Belediyesinin yeni bir MEGA projeye imza atacağını belirten Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili,”Hafif Raylı Sistem” ile Soğuksu Mahallesinden başlayarak Bostanbükü mevkiine kadar ulaşım sağlayacaklarını ve su, kanalizasyon, asfalt çalışmaları ile birlikte daha önceden belirledikleri MEGA projeleri ile ilgili de Karabük Belediyesi çalışmalarının son hızıyla sürdüğüne dikkat çekti.

Başkan Vergili “Şu anda 7-8 bölgede şantiyelerimiz kurulu ve asfalt, kanalizasyon, su çalışmalarımız sürerken,bu rutin çalışmaların şanı sıra ise MEGA projelerimizi de sürdürüyoruz.Bu kapsamda yıl sonuna kadar bazı MEGA projelerimizle birlikte Karabük’te asfalt yapılmamış yer bırakmayacağız. Şu anda yeni bir MEGA proje ile ilgileniyoruz ve bu yönde çalışma içerisinde olduğumuz proje çalışmalarımız 3-4 ay gibi bir süre içerisinde tamamlanacak.

Bu projemizin adı,’Hafif Raylı Sistemler’ projesi. Soğuksu Mahallesinden başlayarak, Fevzi Fırat Caddesi, Hürriyet Caddesi, Yeşil Mahalle, Üniversite ve Bostanbükü bölgesindeki arıtmanın bulunduğu alana kadar yaklaşık 13-14 kilometre uzunluğunda ki ulaşım projemiz için, 2017 yılında ilgili kurumlardan gerekli izinler alınarak iktidar yetkililerimizin de yardımı ile bu yatırıma başlamak istiyoruz. 80 milyon dolar tekabül edecek bu projeyi tamamen öz kaynaklarımızı değerlendirerek, maliyetleri de çok aşağılara çekerek yapacağız.Yaklaşık 1,5 yıldır bu proje üzerinde bizzat çalışıyorum.İnşallah böylesine önemli bir projeyi gerçekleştirerek bölgemize önemli bir hizmet yaparız” dedi.

En önemli eksikliklerinden birinin de belediye gelirlerinin yetersizliği olduğunu ifade eden Vergili, ”Bu yüzden bu yatırımla birlikte Şirinevler Ticaret Merkezi, 100. Yıl dükkanları gibi yatırımlarla birlikte belediye gelirlerini devamlılık haline getirmeyi planlıyoruz. Yine bir önemli projemiz olan kanyon yatırımımızı da yıl sonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz.

Bilindiği gibi daha önce ki Ulaştırma Bakanımız şu anda Başbakanımız oldu. Bayramda Sayın Mehmet Ali Şahin ile tekrar görüştüm ve yeni Ulaştırma Bakanından randevu alarak bir görüşme daha yapacağız. Bu konuda milletvekillerimiz ve ilgililerden destek alıyoruz” diye konuştu.