Fabrika İçinde Dev Hayvanat Bahçesi

12366564_10153745150389334_652847035_n

 

 

 

 

 

 

Zonguldak’ın Gökçebey İlçesi’nde kurulu Çanakçılar Seramik Fabrikası’nın bahçesinde 30 yıl önce oluşturulan hayvanat bahçesinde 60 türden 1500’e yakın hayvan bulunuyor.

Zonguldak‘ın Gökçebey İlçesi’nde kurulu Çanakçılar Seramik Fabrikası’nın bahçesinde 30 yıl önce oluşturulan hayvanat bahçesinde 60 türden 1500’e yakın hayvan bulunuyor. Ücretsiz girilen hayvanat bahçesini yılda ortalama 10 bin kişi ziyaret ediyor.

Gökçebey‘de 36 yıl önce faaliyetine başlayan Çanakçılar Seramik Fabrikası’nın kurucuları Mehmet ve Mithat Çanakçı kardeşler, 30 yıl önce fabrikanın bahçesinde küçük bir hayvanat bahçesi oluşturdu. Her yıl giderek büyüyen ve şu anda fabrikanın bahçesinde 45 dönümlük alanı kaplayan hayvanat bahçesinde deve, timsah, at, geyik, ceylan, karaca, ayı, kurt, maymun, tavşan, sincap, doğan, kartal, kuğu, flamingo, pelikan, turna, leylek, ördek, güvercin, tavuk, kaz gibi 60 türden 1500’e yakın canlı bulunuyor. 1 veteriner, 1 teknisyen ve 2 görevli olmak üzere 4 kişi tarafından her gün sağlık kontrolünden geçirilip bakımları yapılan hayvanlar, hazırlanan özel bölümlerde doğal ortamlarında gibi yaşatılıyor. Hayvanat bahçesini, çevre il ve ilçelerden yılda ortalama 10 bin kişi ziyaret ediyor.

Çanakçılar Seramik Fabrikası Genel Müdürü Hasan Tuzcuoğlu, hayvan sever işadamı Mehmet Çanakçı‘nın hobi olarak 30 yıl önce oluşturduğu hayvanat bahçesinin kentin gözde mekânları arasında yer aldığını söyledi.

Tuzcuoğlu, şöyle konuştu:  “Sosyal sorumluluk projesi kapsamında bölgemize çok faydalı olduğunu düşünüyoruz buranın. Ziyaretçiler burada hoş vakitler geçirerek doğal ortamda kendilerine bir huzur ortamı bulup rahatlayabiliyorlar. Şirket olarak biz de bundan mutluluk duyuyoruz. Vatandaşların ilgisi oldukça yoğun. Yılda ortalama 10 bin kişi geliyor. Hayvanların kendilerine göre beslenmeleri farklı, bunlar temin ediliyor ve besleniyorlar. Özellikle pelikanlar taze balık tercih ediyorlar. Onlar için canlı olarak özel yetiştirilen çiftliklerden taze balık geliyor”