Esnaf Odası Başkanı Cevdet Abaoğlu: “ İMKÂNLARIMIZ NİSPETİNDE ESNAFIMIZA VE SANATKÂRIMIZA SAHİP ÇIKMALIYIZ “

YENİCE Esnaf Odası Başkanı Cevdet Abaoğlu , yazılı bir açıklama yaparak , esnafları bilgilendirdi. Abaoğlu , açıklamasında şu görüşlere yer verdi :

Bilindiği üzere Ülkemiz üzerinde ve Dünya genelinde etkili olan ve birçok ülkenin ulusal sorunu haline gelen Korona Virüs (Covid-19) salgını ülkemizde görülmeye başlamış ve karantina hastalıkları nedeniyle hızla ülkemize ve dünyaya yayıldığını görmekteyiz.

Salgın hastalığının artması sonucu T.C. Cumhurbaşkanlığı, T.C. İçişleri Bakanlığı ve T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından alınan tedbirler neticesinde birçok meslektaşımız, Esnaf ve Sanatkâr arkadaşlarımız kepenk kapatmış, tedbir maksatlı yaşama alanlarında kalmışlardır.

Taleplerimiz neticesinde Esnafımıza, Sanatkârımız kredi ödemelerinin faizsiz olarak asıl alacak üzerinden ertelenmesi, gelişmelerden etkilenen Esnafımız ve Sanatkârımız  tedbirlerin etkisiyle temerrütte düşen firmalar için kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesi, Muhtasar, KDV tevkifatı ve SGK Primlerinin Nisan, Mayıs, Haziran ödemelerinin 6’şar ay ertelenmesi, Türkiye Bankalar Birliğinin açıklamaları neticesinde özel bankaların kredi kartları ve kredi geri ödemelerini ertelemeleri, 24/03/2020 tarihli “Torba Yasanın” Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulması ve Meclis’in onaylaması sebebiyle Türkiye Bankalar Birliğinin Risk Merkezinde tutulan Çek, Sicil, Senet Protestosu, Kredi ve Kredi Kartlarına ilişkin kayıtlara istinaden borçların 31/12/2020 tarihine kadar ödenmesi veya yapılandırılması durumunda Esnafımıza ve Sanatkârımıza sicil affının geleceği – herhangi bir hukuki ve cezai sorumluluk doğurmayacağı, açılacak yasal takip dosyalarının 30/04/2020 tarihine kadar ertelenmesi, durdurulması gibi çözüm önerileri getirilmiştir.

Her ne kadar çözüm odaklı çalışmalar yapılmış ise de, virüs tedbirlerinin alındığı günden beridir kimi Esnafımız ve Sanatkârımız hiç dükkânlarını açamamış, kimi Esnafımız ve Sanatkârımız dükkânlarını açsalar bile siftah yapamamışlardır. Görünen lüzum üzere Esnafımızın ve Sanatkârımızın içinde bulunduğu ekonomik durumlar değerlendirildiğinde piyasaların rahatlaması, meslektaşlarımızın yaşamlarına asgari biçimde devam etmesi,  Esnafımızın ve Sanatkârımızın ödeme güçlüğü çekmemesi adına tüm ödemelerin ileri ki bir tarihe taksitlendirme yoluyla ertelenmesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Her ne kadar virüs salgını sebebiyle tedbirlere uyan vatandaşlarımızın, Esnafımızın, Sanatkârımızın Elektrik, Su, Kira, Gıda gibi aylık ödemelerine iş ve iş yerlerine gidememesinden dolayı çözüm bulunması, maddi anlamda çözümsüzlüklerden korunabilmesi ve #EvdeHayatVar diyebilmek adına belirttiğimiz düşüncelerden kurtulması gerekmektedir.

Vicdanımızın, Esnafımızın ve Sanatkârımızın sesi, nefesi olabilmek adına “İmkânlarımız nispetinde Esnafımıza, Sanatkârımıza Sahip Çıkmalıyız” diyor, tüm zorluklara karşı Milletimize, Devletimize, Esnafımıza, Sanatkârımıza, virüs tehlikesi sebebiyle tedbirli olmalarını istiyor, Ülkemizin virüs salgınından kurtulması için Allah’tan tez şifalar diliyorum “ dedi.