CHP KARABÜK İL BAŞKANI ÇAKIR: “19 MAYIS GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN”

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Abdullah Çakır, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajında; “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun” dedi.

Çakır, açıklamasında şunları söyledi ;  “Bu yıl Covid-19 salgını ve yasaklar nedeniyle ne yazık ki her yıl yapılan etkinlikler yapılamayacak, 23 Nisan’da olduğu gibi, 19 Mayıs’ı da buruk kutlayacağız. Her ne kadar kutlamalar bu yıl buruk olsa da, 19 Mayıs, Büyük Atatürk’ün “ulus egemenliğine dayanan, tam bağımsız bir Türk devleti kurmak, Türk Ulus’unun onurlu ve şerefli bir ulus olarak yaşamasını” sağlamak amacıyla başlattığı ulusal kurtuluş hareketin ilk adımıdır.

Türk ulusunun önderi Büyük Atatürk, Samsun’a varışının ardından ulusal birliği gerçekleştirmek ve bu hedefe ulaşmak düşüncesiyle bağımsızlık ışığını yakmış, kurtuluş sürecinde tarihsel adımların atılmasına öncülük etmiş ve gençlerin önünü açarak ;  “Bütün ümidin gençliktedir”, “Türk gençliği amaca, bizim yüksek ülkümüze, durmadan, yorulmadan yürüyecektir.”, “Milletin bağrından temiz bir nesil yetişiyor ”diyerek gençlere verdiği değeri vurgulamıştır. Bizlere övünç duyulan bir tarih bırakanlara karşı, tarihimize, kültürümüze sahip çıkmak, geleceğimizin güvencesi gençlerimizi de aynı bilinçle yetiştirmek bu ülkeye karşı en önemli sorumluluğumuzdur. Çağdaş bir kimlik kazanarak, doğruluktan ayrılmayan, geniş bir düşünce ufkuna sahip, hep ileriye bakan, kararlarını verebilen, kendine güvenen, yurttaşlık sorumluluğunun bilincinde olan ve bunu en iyi biçimde yerine getiren, hoşgörülü, ulusal değerlerini özümsemiş, özgürlük ve bağımsızlığı bir yaşam felsefesine dönüşmüş gençlerin yetişeceğinden bizim hiç kuşkumuz yoktur. Büyük Atatürk’ün yaktığı aydınlanma ışığını ileriye taşıyacak, bu aydınlığın sürekli olmasını sağlayacak, Türkiye Cumhuriyeti’ni mutlu ve huzurlu yarınlara taşıyacak, Cumhuriyet’in sonsuza kadar genç ve diri kalmasını sağlayacak gençler sizlersiniz. Cumhuriyet’in yılmaz bekçisi olan gençlerimiz, Atatürk ilke ve devrimleri ışığında sorumluluklarının bilinciyle hareket ederek, çağdaş değerlerden asla ödün vermeyeceklerdir. Bizim buna inancımız tamdır.

Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün; “Gençler, cesaretimizi kuvvetlendiren ve devam ettiren sizsiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli örneği olacaksınız” sözlerini hatırlatarak Türk Ulusu’nun bağımsız ve özgür yaşama kararlılığının bir göstergesi olan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, Yüce Atatürk’ü, Kurtuluş Savaşı’mızın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve sevgiyle anıyorum.”