CEYLAN, CENEVRE’DE KONFERANSA KATILDI

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan ülkemizi temsilen İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler Basel Roterdam Stokholm Sözleşmeleri Taraflar Konferanslarına katıldı. Zararlı Kimyasalların ve zararlı kimyasallardan meydana gelen atıkların yönetimi konusunda, Türkiye’nin de taraf olduğu üç sözleşmenin eş zamanlı olarak düzenlenen taraflar toplantılarında Genel Kurula hitap eden Ceylan, Türkiye’nin bu sözleşmelerin uygulanmasına çok önem verdiğini ve ulusal mevzuatını uyumlu hale getirdiğini ifade etti.

Birleşmiş Milletler Çevre Programının (UNEP) organizasyonunu üstlendiği Taraflar Konferansları (COPs) sırasında bir de yuvarlak masa toplantısına katılan ve mevkidaşlarına hitap eden Ceylan, Türkiye’nin zararlı kimyasallar ve zararlı kimyasallardan arındırılmış bir gelecek için ikili, bölgesel, çok sektörlü ve çok taraflı işbirliğine hazır olduğunu belirtti. Ülkelerin karşılaştıkları çevresel problemlerin ulusal gayretlerin ötesinde, uluslararası işbirliği ile birlikte çözüme kavuşturulması gerektiğini ifade eden Bakan Yardımcısı, bu işbirliğinin etkin bir şekilde hayata geçirilebilmesi için ise, Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin önemli bir kılavuz niteliği taşıdığını vurguladı.

Türkiye’nin Çevre ve İnsan Sağlığı konusuna çok önem verdiğini kaydeden Ceylan, zehirli kimyasallardan arındırılmış bir gelecekle uyumlu bir sosyal refah ortamı sağlanabilmesi için özel sektörle işbirliği yapılıp özel sektöre destek sağlanacağını da ifade etti.