ÇAYLI : TURİZM KENTİ OLACAĞIZ

YENİCE Belediye Başkanı Zeki Çaylı, sahip oldukları eşsiz doğa potansiyeli ve devam eden proje ve tanıtım çalışmalarından sonra Türkiye’de doğa turizminde iddialı konuma geleceklerini söyleyerek amaçlarının Yenice’nin, Safranbolu ve Amasra turizm üçgeni içersinde yer almasını sağlamak olduğu kaydetti.

Çaylı, Şeker Kanyonu’ndaki Kent Ormanının projesinin kendi ve arkadaşları tarafından akıllara getirildiğini söyledi ve Ihlamur Teras ile birlikte turizm yükselişinin devam ettiğini dile getirdi.

Çaylı açıklamasını şöyle sürdürdü : “ Değerli Dostlarım, Kıymetli Hemşehrilerim,

bilindiği üzere Orman Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre yüzölçümünün yüzde 71’i ormanlarla kaplı olan Türkiye’deki birinci il Karabük, yine yüzölçümünün yüzde 86’sı ormanlarla kaplı olan Türkiye’de birinci ilçe Yenice’dir.

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından Avrupa’da flora ve fauna bakımından acil korunması gereken 100 sıcak nokta belirlenmiş ve bu noktalardan 9 tanesi Türkiye’de olup, bunlardan biri de Yenice ormanlarıdır. Tüm doğa aktivitelerini gerçekleştirilebileceğiniz böyle eşsiz bir doğa potansiyeline sahibiz. Tüm bu potansiyel ve avantajlarımızı göz önüne aldığımızda gelecek turizmde diyor ve belediye olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Turizmde altyapıdaki eksikliklerimizi konaklama olarak gördüğümüz için önceliği buraya verdik ve Ihlamur Terasa yaptığımız 29 bungalov ev ile bu sorunu giderdik. Şu an 120 kişiyi konaklatacak noktadayız. BAKKA ile sürdürülen projeyi tamamlama noktasına geldik. Yeni yaptığımız kamelyalar, seralar, küçük konser alanı, satış noktaları, salıncak ile insanlarımızın Ihlamur Terasta vakit geçirmesine katkı sağlamış olacağız.

Yenice’yi, Safranbolu ve Amasra turizm üçgeni olarak bunun içine katmak istiyoruz. Yenice’nin geleceğini doğa turizmde gördüğümüzü ilan etmiştik. Ihlamur Teras , Türkiye’de alanında örnek bir projedir. Adından söz ettirecek bu tesisi yapmak bu gururda bizlere nasip olmuşsa bu projeye destek ve katkı veren herkese teşekkür ediyoruz. Çok kısa sürede turizm kenti olacağız ve halkımız da turizmden ekonomik anlamda payını almaya başlayacak “ dedi.