ALMANYA’DAKİ GURURUMUZ İŞADAMIMIZ ORHAN BUYURMAN

ALMANYA’DAKİ GURURUMUZ

İŞADAMIMIZ  ORHAN BUYURMAN

                                                                                 orhan buyurman 2 AJANS YENİCE – Mücahit Toprak

Almanya’da ticaret yapan ve Çağla Tavukçuluk ile bir marka olan firmanın sahibi olan ve geçtiğimiz günlerde kurulan Avrupa Türk Girişimciler Birliği (ATGB) Başkanlığına seçilen Orhan Buyurman ile Safranbolu’da bir araya geldik.

Çok güzel bir sohbet, doyurucu bir söyleşi oldu. Öncelikle gazetemize zaman ayırdığı için Orhan buyurman ağabeyimize teşekkür ediyoruz.

MÜCAHİT TOPRAK :  Sayın Buyurman, kısaca sizi tanıyabilir miyiz ?

ORHAN BUYURMAN : ben de bana bu sohbet olanağını verdiğiniz ve okuyucularınız ile beni buluşturduğunuz için sizlere teşekkür ediyor, Ajans Yenice Gazetesi’ni beğendiğimi ve Almanya’daki Başkan Yardımcım Abdullah Ören vasıtasıyla da yakinen takip ettiğimi bildirmek istiyorum.

Bu yazı dizini takip eden gazeteniz okurlarına ve bizleri takip eden hemşehrilerime de bu vesile ile saygı, sevgi, selam ve muhabbetlerimi sunuyorum.

Ben, 1965 yılında Karabük’te doğdum. Safranbolu Lisesi mezunuyum. 1990 yılında Almanya’ya gittim. 3-4 yıllık bir iş deneyimi sonrasında kendi şirketimi kurdum. Evli ve 3 çocuk babasıyım.

———————————————————————————————————

MÜCAHİT TOPRAK :  Çağla Tavukçuluğun faaliyetlerinden bize bahseder misiniz ?

ORHAN BUYURMAN : Çağla Tavukçuluk Şirketini, 1994 yılında kurduk. Toptan tavuk satışı yapıyoruz. Almanya’nın bir çok bölgesinde varız. Avrupa’da çok iddia sahibi bir markayız ve zirveyi zorluyoruz.

25-30 dolayında çalışanımız, 15 servis aracımız var. Günlük dağıtım kapasitemiz 70 ila  100 ton arasında. Bu çok büyük bir rakam. Almanya’da prestij edindik ve kısa sürede Avrupa Ülkelerine bayilik vermeye çalışacağız. Hollanda, İtalya ve Belçika’dan beyaz et temini yapıyoruz.

 ——————————————————————————————————— 

MÜCAHİT TOPRAK :  Avrupa Türk Girişimciler Birliği’ni kurdunuz ve birliğin ilk Genel Başkanı seçildiniz, bu birliğin çalışmaları neler olacak, hedefleriniz nelerdir ?

ORHAN BUYURMAN : Almanya merkezli olarak oluşturduğumuz Avrupa Türk Girişimciler Birliğini (ATGB) Marmaris Restaurant’ta gerçekleştirilen genel kongre ile resmen kurduk. Birliğimiz, Avrupa’daki tüm Türk kökenli iş adamlarına hizmet sunacak. ATGB’nin Genel Başkanlığı görevine arkadaşlarımızın teveccühü ile ben getirildim. Avrupa’da 6,5 milyon Türk insanı var, bunların 140 bini de yani % 2,5 luk oranı da işadamı – esnaf. Bu işadamı ve esnafımız, yılda 50 milyar dolara hükmediyor. Bu kadar önemli bir rakama hükmedilmesine rağmen bir türlü arzu edilen güç birliği oluşturulamıyor. Bu insanları, işadamı – esnafı bir araya  getirip, güç birliği sağlayabilmek adına Avrupa Türk Girişimciler Birliği’ni oluşturduk. 1000 m2 lik bir ofis kiraladık ve Almanya’da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şu anda Hollanda, Belçika ve Türkiye’de temsilciliklerimiz var. Mayıs ayı sonuna kadar da Ukrayna, Macaristan, Polonya ve Romanya’da da temsilcilik açma hedefimiz ve çalışmamız var. Buralarda temsilcilik açacağız. Fakat, tüm idare Almanya’daki genel merkezimiz üzerinden yürüyecek. Her sektörde arge çalışması yaptıracağız. 18-19 iş kolunda çalışmamız olacak. Hükümetimizin yetkililerini davet edeceğiz ve hangi sektörü ilgilendirirse o sektörden arkadaşlarımızı bu toplantılara davet edeceğiz.
—————————————————————————————————————–

MÜCAHİT TOPRAK :  Avrupa Türk Girişimciler Birliği olarak fuar, workshop açma gibi fikirleriniz var mı ?

ORHAN BUYURMAN : Çok önemli bir konuya değindiniz. Tabiî ki bunu düşünüyoruz ve gerçekleştireceğiz. Workshop düşüncemiz , 4 aylık dilimler halinde olacak. Burada sektörleri buluşturacağız. Yılda bir kez de fuar organize etmek istiyoruz. Benim başında da vurguladığım gibi tüm hedef , her alanda işbirliği. Şirketleri birleştirip neden holding olmayalım.

———————————————————————————————————

MÜCAHİT TOPRAK :  Sayın Buyurman, son olarak neler eklemek istersiniz ?

ORHAN BUYURMAN : Sayın Toprak, sanırım keyifli bir sohbet oldu. Bundan sonra sık sık bir araya geliriz. Yenice’ye de gelip konuğunuz olabilirim. Buradaki hazine arsalarını da bir incelemeyi arzu ediyoruz. Türkiye’de de yatırımlarımız var. Bunu ilerletmeyi çok daha yükseklere taşımayı birlik olarak programımıza alacağız. Çünkü, biz ülkemizi çok seviyoruz. Bana bu söyleşi imkanını verdiğiniz için tekraren teşekkür ediyorum.

——————————————————————————————————-