ESNAF ZORDA , YARDIMELİ BEKLİYOR

HÜKÜMETİN salgınla ilgili aldığı son kararlar da esnafı vurdu. Bazı sektörlerin kapatılma kararı alınması, küçük esnafın biraz daha zora girmesine neden oldu.

Yeme içme yerlerinde kısıtlamalara gidilmesi bu sektörde faaliyet gösteren milyonlarca kişinin işsiz kalmasına yol açtı. İlk kısıtlama ve kapanmada uzun süre kapalı tutulan bu işyerleri çok büyük zarara uğramışlardı. Bu kez tamamen batma noktasına gelecekler.

Yeni alınan kısıtlama kararının en çok esnafı etkilediği görülürken, esnafa somut hiçbir destek verilmemesi de sektör temsilcileri tarafından eleştiriliyor.  Özellikle kahvecilerin, yeni kısıtlamalar karşısında batışlarının kaçınılmaz olduğu da vurgulanıyor.

Salgının ilk başladığı aylarda esnafı ferahlatma iddiasıyla verilen kredilerin vadeleri de geldi. Son kısıtlamalarla kapatılması kararlaştırılan esnaf kredileri ödemede zorluk çekiyor. İşyerleri kapatılan esnaf gerekli yardımı göremediği için feryat ediyor. Bu konuda gazetemize bilgi veren bir esnaf ” Son kısıtlamalarla tam anlamıyla darboğaza girdik.  Kiramızı ve çalışanlarımızın ücretini ödeyemiyoruz. Eve ekmek getiremiyoruz desek yeridir. Ödenecek faturalarımız birikti. Kredi çektik vadesi geldi ödeyemiyoruz. Devletimiz bize arka çıksın. Kredi ödemeleri faizsiz ötelensin, kira yardımı yapılsın, vergi ve SSK primlerinde kolaylık sağlansın” dedi.

Kısıtlamalar öğrenci yurtlarını, okul servislerini, okul kantinlerini, şehirlerarası  yolcu taşıyan otobüsçüleri de derinden etkiliyor.