ÜRETİME KADIN ELİ DEĞDİ

SON zamanlarda, ilçemizde üretim anlamında güzel gelişmeler oluyor. Bunu bir üretim atağı olarak da yorumlayabiliriz. Özellikle kadınlarımız, ev işlerinden arta kalan zamanlarında ev ekonomilerine katkı anlamında çalışma ortaya koymaya başladılar.
İlçemizde arıcılık anlamında tam anlamıyla bir atak yaşanıyor. Köylerimizde 50’ye yakın bal üreticisi bulunuyor. Bunların bir çatı altında toplanmaları halinde daha güçlü hale gelebilecekleri görülüyor.

Eskiden beri yapılan dut pekmezlerinin yanında pekmezcilik alanında yeni çeşniler de ortaya çıkıyor. Yapımı çok zor olan kozalak pekmezi de üretilmeye başlandı. Marmelat, salça, turşu üretimine de ağırlık veren kadınlarımız fazlalıklarını satarak ev ekonomilerine girdi sağlıyorlar.
Tereyağı, fasulye, bazlama yapan kadınlarımız, pazar yerinde bunları satışa sunuyorlar. Köy tavuğu ve yumurtası da pazarlarda alıcı buluyor.
Çok eski yıllarda seracılık alanında atılım yapan Örenköy, hız kesmeden üretimini sürdürüyor. Ahşap oyuncak üzerine üretimlerin başlaması da memnuniyetle izleniyor.


Yine, kadınlarımız hediyelik eşya ve oyuncak anlamında da üretim konusunda kendilerini gösteriyorlar. Örgü bebekler, iyice yaygınlaşıyor.
Üreten Yenice’nin dışarıdan gelenlere de hitap edebilmesi için, şehir içinde yöresel ürünlerin satılabildiği reyonlara ihtiyacı var. Şehir ekonomisinin canlanabilmesi için şehrin belli noktalarında hediyelik eşya ve yöresel ürünlere yönelik stantlar açılmalıdır.