BAKAN ÖZLÜ’DEN KTSO ZİYARETİ

bakan-ozluden-ktso-ziyaretiBilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr.Faruk Özlü, Karabük ziyareti kapsamında Karabük Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret  ederek, Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özcan’dan brifing aldı.

Özcan, verdiği brifingde ‘‘Karabük-Eskipazar Metal ve Metal Ürünleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin kurulması için ilk resmi adımı attık. 350 Hektarlık alanı kapsayan bu Mega Projenin sadece bölgemize değil tüm Türkiye’ye ciddi bir ivme kazandıracağını, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında önemli bir basamak olacağını düşünmekteyiz. Bu proje bakanlığınızın adına layık bir proje olarak hayat bulmalıdır. Yani Bilim, Teknoloji ve Sanayi bu projeyle bir araya gelmeli ve böylece katma değeri yüksek ürünler üretilerek uluslararası pazarlar hedeflenmelidir. Bu konuda sizlerden vizyon sahibi Türkiye sevdalısı babayiğitleri bu projeye dahil etmenizi özellikle istirham ediyoruz. Ayrıca Karabük Üniversitesi’nin AR-GE ve TEKNOPARK konusunda yürüttüğü çalışmalar, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası ile Üniversite arasında yapılan işbirliği protokolleri ve Türkiye’nin 2023 Vizyonu bizleri heyecanlandıran ve umutlandıran gelişmelerdir’’ dedi.
Özcan;  Kobileri dünyaya açmak istediklerini ve Türkiye’de TSO başkanlarının bile yeşil pasaporta sahip olmadıklarını ve kriterleri değiştirmeleri yönündeki talepleri de ileterek sözlerini bitirdi.
Bakan Özlü, “Yeşil pasaport verme konusunu hem Bakanlar Kurulunda konuştuk  hem de TBMM’de de konuşuldu. Bununla ilgili düzenleme yapacağız. İhracat yapmak isteyen iş adamlarına yeşil pasaport vereceğiz. Bundan cayma, sapma yok. Yeşil pasaport vereceğiz, daha rahat ihracat yapın, daha rahat gidip gelin. Belirli bir kriteri olacak. Herkes değil tabi ama iş adamlarımızdan büyüme hevesi olan, yurt dışına ihracat yapma hevesi olan, ticaret yapanlara yeşil pasaport vereceğiz, Karabük-Eskipazar Metal ve Metal Ürünleri Organize Sanayi Bölgesini en kısa sürede faaliyette geçireceğiz. Hükümet olarak OSB ‘lere kaynak ayırıyoruz. Ayrıca, Teknopark konusuna sıcak bakıyoruz. Kurulması için üzerimize düşeni yapmaya hazırız. KOSGEB desteklerimiz sürecek. Biz daha çok teknoloji ağırlığı olan yatırımları destekliyoruz. Bu nedenle OSB ve Teknopark önceliğimiz. Karabük olarak ne istiyorsanız Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak yanınızdayız. Karabük’e Eskipazar OSB ve Teknopark hayırlı olsun” dedi.